BREAKING NEWS

Banesa në Gjirokastër u përfshi nga flakët, ndërron jetë e mitura

Banesa në Gjirokastër u përfshi nga flakët, ndërron
x
BREAKING NEWS

E veshur kuq e zi, ambasadorja e SHBA jep mesazhin e FUQISHËM nga Vlora: Asgjë nuk mund të na ndalojë

E veshur kuq e zi, ambasadorja e SHBA jep mesazhin e FUQISHËM nga Vlora:
x
BREAKING NEWS

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush ndërmerr rreziqe të mëdha, dëshmitë e para

Varianti Omicron, "simptoma të pazakonta", si ta njohim dhe kush
x
BREAKING NEWS

“Më në fund”, Spartak Ngjela del me mesazhin, paralajmëron momentin e shumëpritur nga shqiptarët: Është koha që kërkon shpagimin moral ndaj gjithkujt që...

“Më në fund”, Spartak Ngjela del me mesazhin,
x
BREAKING NEWS

“Isha atje edhe unë”, Kreshnik Spahiu publikon pamjet emocionuese dhe jep mesazhin e FUQISHËM

“Isha atje edhe unë”, Kreshnik Spahiu publikon pamjet
x
BREAKING NEWS

Aksidenti në Rinas/ Humb jetën pacientja që po transportohej drejt Tiranës, reagon Policia

Aksidenti në Rinas/ Humb jetën pacientja që po transportohej
x
BREAKING NEWS

“I kam parë me sy vetë disa herë”/ Ish-ambasadori i njohur plas ‘bombën’ për Presidentin: Ja si Ilir Meta vidhte lekët me thasë!

“I kam parë me sy vetë disa herë”/ Ish-ambasadori i
x
BREAKING NEWS

Aksidenti me eskortën e Berishës/ Ngjarja merr një tjetër kthesë, kamerat e sigurisë rrëzojnë truprojën dhe zbulojnë të vërtetën, hidhet dritë mbi atë çfarë ndodhi në orët e vona

Aksidenti me eskortën e Berishës/ Ngjarja merr një tjetër
x

Politike

Paralajmërimi i fortë i anëtarit të Këshillit Kombëtar të PD: 60% e politikanëve s’do të jenë më në Kuvend nëse...

Paralajmërimi i fortë i anëtarit të Këshillit

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Blendi Sulaj, tha se vettingu i politikanëve duhet bërë.

Sipas tij nëse ndodh kjo lëvizje, rreth 60% e politikanëve në Kuvend nuk do të jenë pjesë e saj.

“Kush është arsyeja e amendamenti kushtetues. Ne kemi mendaur që shumica e të këqijave që na kanë ardhur janë nga politikbërja. Këta njerëz që duhet të bëhen pjesë e politikë, ka ardhur koha për një vend që do të bëhet pjesë e BE, të vendoset një fre. A kemi veting për policinë? Po. A kemi për gjyqtarët? Kemi. Pse duam ne sot dhe pse mendojmë që vetingu i politikanëve ka efekt? Unë jam nga ata të rinj që besoj se nëse bëhet vetingu 60% e politikanëve s’do të jenë pjesë e Kuvendit. Është edhe lidhja e politikës me krimin e organizuar.

Këta politikanë që fitojnë zgjedhjen me krim të organizuar. Krim i organizuar sot i ka shumëfishuar paratë duke fituar tender publikë, duke marrë ministra. Këta politikanë që duan të bëhen pjesë e politikës kanë 30 vite që kanë bezdisur qytetarët. Këtyre njerëzve duhet t’i vendosim fre? Unë mendoj që pro. Ai që nuk ka gjë për të fshehur, pse s’e bën vetingun. Basha tha që vetingu të nisi nga unë i pari. E dyta, në aspektin politik është thënë që kjo të gjykohet nga SPAK-u, jo se ajo është e besueshme nga PD, por sepse SPAK-u nëpërmjet atributeve kushtetuese që i janë dhënë dhe mbështetjes që ka e ka më të vështirë të korruptohet dhe e ka më të thjeshtë për të pasur mekanizmat e duhura për të zbuluar politikanët me lidhje me krimin e organizuar. Kemi parë politikanë të shoqëruar me kriminelë dhe takohen në vende publike në Tiranë.

Ata thonë që ata s’janë kriminelë sepse s’i ka dënuar gjykata. Keni politikanë sot në Shqipëri që janë future në politikë s’kanë pasur shtëpi dhe sot kanë ora dhe çanta shumë të shtrenjta nga mijëra euro. Vetingu politik do vetëm vullnetin e palës tjetër për të ndërmjetësuar dhe pranuar”, tha Sulaj për News24.