BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Politike

Paralajmëron Lorenc Vangjeli: Na pret një dimër i nxehtë zhvillimesh, politika është trembur nga mundësia e një marrëveshjeje ekstradimi me Dubain por edhe me Belgjikën

Paralajmëron Lorenc Vangjeli: Na pret një dimër i nxehtë

Analisti i njohur Lorenc Vangjeli paralajmëron një lajm tronditës për të gjithë botën e errët të krimit por jo vetëm. Në emisionin ‘Kontrast’ në Report Tv, gazetari zbuloi se shumë shpejt do të ketë një marrëveshje të firmosur të Shqipërisë me Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat në praktikë e refuzojnë ekstradimin. Analisti parashikon një dimër të nxehtë zhvillimesh, pasi kjo marrëveshje mund të firmoset edhe me Belgjikën, ku një pjesë e eksponentëve të krimit, e përdorin si ombrellë për t’u fshehur.


“Ky është një lajm tronditës për të gjithë botën e errët të krimit dhe jo vetëm. Për momentin ka një procedurë në mënyrë diplomatike nëpërmjet ministrisë së Jashtme dhe autoriteteve të Emirateve të Bashkuara të cilët në praktikën e tyre e refuzojnë ekstradimin. E kanë refuzuar edhe nga vende të tjera. Por diçka e rëndësishme ka ndryshuar në këto muajt e fundit. Emiratet e Bashkuara kanë firmosur një marrëveshje me disa kushte me Spanjën dhe kam përshtypjen, që në një presion shumë të madh, qoftë nga SHBA apo BE, mund të ketë një zgjidhje. Megjithatë nuk e di sesa e shpejtë do jetë. Shqipëria ka 4 kërkesa të dërguara për ekstradim të personazheve shumë të rëndësishme të botës së krimit, 3 nga këta për vrasje dhe një prej tyre për trafik droge. Shto këtu edhe një sërë emrash të bujshëm që ndoshta publikut nuk i thonë gjë... në kuptimin e drejtpërdrejtë. Në zonat lokale nga vijnë, apo nga fuqitë financiare të krijuar kryesisht nga trafiku i drogës, kryesisht i kokainës, që kanë gjetur strehimin atje. Dimri mund të jetë përvëlues sërish në Tiranë. Sepse kjo marrëveshje mund të firmoset edhe me Belgjikën, ku një pjesë e segmenteve të caktuara të krimit e kanë Brukselin si bazë të përhershme.”- tha Vangjeli.

Sipas Vangjelit, ky lajm tronditës u shoqërua me shqetësime edhe në Parlament, sepse eventualisht këto arrestime, që analisti i cilëson si të bujshme, do të ndikojnë edhe me politikën.

“Nëse keni vënë re në këto 6 muaj nuk ka pasur as vrasje të profilit të lartë, që do të thotë se krimi po pret, sepse e  ndjen që toka po lëviz nën këmbë. Po kupton që Dubai, oazi ku mund të fshiheshin tashmë po thahet dhe do mbetet shkretëtira dhe kjo do ketë një pasojë të madhe edhe në politikën. Edhe në Parlament ishin të shqetësuar nga dalja e këtij lajmi ndonëse nuk kanë informacion të hollësishëm për të.”- tha Vangjeli.
Ministria e Drejtësisë dorëzon 3 draft marrëveshje Ministrisë së Jashtme për t’ia përcjellë Emirateve të Bashkuara Arabe që lidhen me ekstradimet. Qëllimi i tyre është ekstradimi i të dënuarve dhe personave në kërkim që strehohen në këtë shtet, me të cilin Shqipëria nuk ka marrëveshje.

 

Më të lexuarat