BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet
x
BREAKING NEWS

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në deklaratën që bëri në Izrael, ja për çfarë bëhet fjalë

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në
x
BREAKING NEWS

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre pikëpyetjet e forta

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina “merr me vete” Poloninë në fazën tjetër

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina
x
BREAKING NEWS

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra dhe vajza, jemi të rrezikuara

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra
x
BREAKING NEWS

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi Ramën, ja çfarë pritet të ndodhë

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi
x
BREAKING NEWS

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e fundit të 35-vjeçares para se të vritej nga burri: Pasha këtë fëmijë që kam me lind sonte…

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e
x
BREAKING NEWS

"Policia e dinte për...", familjari i gruas së vrarë zbardh detaje të reja nga ngjarja tronditëse

"Policia e dinte për...", familjari i gruas së vrarë
x

Shëndeti

Nuk e keni ditur më herët, por kanella ka një sekret

Nuk e keni ditur më herët, por kanella ka një sekret

Në të vërtetë, kanella është një erëz e pasur me përbërës antioksidues, antibakterial dhe anti-inflamator. Ul kolesterolin LDL, ndihmon diabetin duke ulur glukozën në gjak. Rrit rrjedhjen e gjakut dhe ndihmon në parandalimin e mpiksjes së gjakut.

Ajo përmban hekur, kalcium, mangan, fibra dhe kanellë, substanca kryesore e kanellës që ndihmon me shumë gjëra. Por të gjitha këto gjenden vetëm në kanellën origjinale Kewlan!

Pak nëse ndonjë prej jush që lexon këtë artikull e ka provuar kanellën. Ajo që blejmë në supermarket dhe na shitet si kanellë është në fakt kasia. Një tjetër erëz që i ngjan kanellës, por nuk ka asnjë lidhje me vetitë e saj mrekullibërëse. Në fakt, Cassia është e pasur me një përbërës të quajtur KUMARINË, një substancë toksike që dëmton veshkat dhe mëlçinë në sasi të mëdha.

Kanella origjinale Ceylon vjen nga bima Cinnamomum Zeylanicum dhe ka shkopinj me shumë shtresa që thyhen lehtësisht, ka një ngjyrë më të çelur dhe një aromë shumë të ëmbël.

Cassia ka shkopinj të errët, të trashë, me pak shtresa dhe nuk thyhet lehtë. Ajo eshte e lire dhe e shesin si kanelle se ka edhe emrin kanelle kineze.

Pra, kanella Ceilon nuk është thjesht kanella më e mirë, por e vetmja kanellë që duhet të keni në shtëpinë tuaj.