BREAKING NEWS

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit duan Big Brother-in, jo fantazitë e Saliut

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit
x
BREAKING NEWS

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data
x
BREAKING NEWS

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që shkriu së qeshuri studion (VIDEO)

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që
x
BREAKING NEWS

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe Duçkën dhe ngre dyshime të forta: Doriani ka pasur një trajtim të veçantë në Kiev, më bënë përshtypje çantat…

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe
x
BREAKING NEWS

"Kryeministri duhet të përballet me të vërtetën", Dash Shehi reagon për skandalin “McGonigal”: Rama duhet të japë dorëheqjen!

"Kryeministri duhet të përballet me të
x
BREAKING NEWS

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë do të ndodhi me inflacionin gjatë vitit 2023

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja
x
BREAKING NEWS

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë të tmerrshme", Berisha del me reagimin e fortë: Është i vetmi kryeministër që mbron vendimin e Serbisë për të mos i vendosur sanksione Rusisë

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë
x
BREAKING NEWS

Korreshi nxjerr të fshehtat e grupit të PD-së, zbulon kërkesën për bashkim: Gazmend Bardhi i ka dërguar Berishës një shkresë

Korreshi nxjerr të fshehtat e grupit të PD-së, zbulon
x

Politike

'Paratë ia çuan...', Berisha ‘zbërthen’ skemën e inceneratorëve: Pse Lefter Koka është kurbani i Ramës dhe Ahmetajt

'Paratë ia çuan...', Berisha ‘zbërthen’

Kryetari i PD Sali Berisha ka shpjeguar në një konferencë me gazetarët rolin që ka kryeministri Edi Rama dhe ish ministri i Financave Arben Ahmetaj në lidhje me skandalin e inceneratorëve.

Berisha tha në fjalën e tij se Lefter Koka, është vetëm kurbani i kryeministrit Rama.

Sali Berisha: E vërteta, ku është përgjegjësia e Lefterit e ku është e të tjerëve? Lefteri ishte ministër, në buxhetin e ministrisë së tij s’kishte një qindarkë për inceneratorët, asnjë qindarkë.

Ti nuk ndërmerr kurrë një projekt që nuk e ke buxhetuar. Në këtë pamje, pa diskutim që përgjegjësit më kryesorë janë ata që cuan paratë nga thesari i shterit në buxhetin e Lefterit, në qesen e Lefterit. Kush e bën dot këtë? Vetëm dy persona, të dy bashkë e asnjëherë vetëm. Këtë e bën kryeministri plus ministrin e Financave. Nëse këta nuk bien dakord plotësisht asnjë qindarkë nuk lëviz në buxhet se buxheti është ligj parlamenti e aty në parlament gjeni në atë ligj kur më sillej me sillej me 6 mijë por e zbrisnim këta e kanë me siguri me 8 mijë zëra.

Cdo shpenzim i votuar është votuar si ligj.

Ka një fond që buxheti lë të mundshëm për të lëvizur e ky është fondi rezervë i këshillit të ministave që administrohet për emergjenca nga kryeministri dhe ministri Financave.

Lefteri në këtë aspekt ështëi pafajshëm por nuk është i pafajshëm se është hajdut i dobishëm.

Lefteri ka bërë kërkesa agjencisë së prokurimit për prokurimin me negociata të mbyllura të procesit të djegësit të Elbasanit dhe me radhë.

Agjencia i kthen përgjgje Ramës e Agacit që i thotë kjo procedurë nuk njihet në ligj.

Lefteri con prap shrkesë se me siguri Agaci i thotë coja e një herë se do ia ndërroj mendjen unë atij të prokurimeve.

Prokurimet cojnë të njëjtën shrkesë e pavarësisht kësaj marrin milionat nga keshilli i ministrave e i dërgojnë në buxhetin e Lefterit.

Në këtë moment Lefteri zbaton vendimin e Këshillit të Ministrave.

Trungu është ky që them. Lefteri është vetëm kurbani i Ramës dhe Arben Ahmetit.

Gjersa Lefteri nuk flet ai le të rrijë aty, ama e vërteta që paratë Lefterit ia ka cuar Rama me qëllim për t’i vjedhur me Arben Ahmetajn se Lefteri nuk kishte një qindarkë.