BREAKING NEWS

Pak kohë para zgjedhjeve, vjen një tjetër ‘shuplakë’ e fortë për Monika Kryemadhin / Damian Gjiknuri jep lajmin, ja çfarë ka ndodhur në Vlorë

Pak kohë para zgjedhjeve, vjen një tjetër
x

Politike

Pas videokonferencës me ambasadorët e BE, Olta Xhaçka paralajmëron zhvillime të reja

Pas videokonferencës me ambasadorët e BE, Olta Xhaçka

Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka, ka zhvilluar një videokonferencë me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së për të ardhmen evropiane të Shqipërisë.

Xhaçka thekson se e ardhmja e Ballkanit Perëndimor është anëtarësimi në BE dhe Shqipëria i ka përmbushur të gjitha kushtet. Ajo i kujtoi BE-së që duhet të mbajë fjalën.

“E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është anëtarësimi në BE. Shqipëria i ka përmbushur të gjitha kushtet. Mbetemi optimistë që BE do t’i qëndrojë fjalës së saj duke arritur në një kompromis për kornizën negociuese dhe duke caktuar një datë për Konferencën e Parë Ndërqeveritare gjatë 2021”.

Ajo falënderoi ambasadorin Soreca për organizimin e mbledhjes dhe ambasadorët e tjerë që shprehën gatishmërinë dhe vullnetin e tyre për bashkëpunim.

“Zhvillova një videokonferencë me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së. Mirënjohje ndaj ambasadorit të Bashkimit Evropian, Soreca për punën e tij të mirë dhe për organizimin e mbledhjes, ku shkëmbyem pikëpamjet tona rreth këtij viti vendimtar për të ardhmen evropiane të Shqipërisë. Falënderova ambasadorët për gatishmërinë dhe vullnetin e tyre të mirë për një bashkëpunim të frytshëm”.

Nga ana e tij Soreca nënvizoi se disa nga temat e diskutimit ishin integrimi i Shqipërisë në BE, përgjigjja ndaj COVID, vaksina dhe politika e përbashkët e jashtme, ndërsa përsëriti mbështetjen ndaj vendit tonë.

“Shkëmbim konstruktiv i pikëpamjeve midis ambasadorëve të Bashkimit Evropian dhe Ministres së Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka. Integrimi i Shqipërisë në BE, përgjigjja ndaj COVID, vaksina dhe politika e përbashkët e jashtme dhe e sigurisë. Shqipëria do të vazhdojë punën e saj për të lëvizur drejt Konferencës së Parë ndërqeveritare, BE do të vazhdojë të sigurojë mbështetje konkrete për qytetarët e Shqipërisë”.