Lajme të tjera
BREAKING NEWS

PËRDITËSIMI/ Ulen ndjeshëm rastet e infektimeve me Covid-19 në 24 orët e fundit

PËRDITËSIMI/ Ulen ndjeshëm rastet e infektimeve me Covid-19
x

Politike

PD bën skanerin e qeverisjes së PS: Rilindja shkatërroi gjithçka, do të ringremë ekonominë dhe mbështesim qytetarët

PD bën skanerin e qeverisjes së PS: Rilindja shkatërroi

Ish-ministri demokrat, Florion Mima ka bërë dje një përmbledhje të politikave ekonomike të qeverisë “Rama”, qysh se erdhën në pushtet. Përmes një statusi në rrjetet sociale, ish-deputeti i Partisë Demokratike, zoti Mima u shpreh se gjatë këtyre viteve mazhoranca qeverisëse e drejtuar nga kryeministri Edi Rama ka groposur gjithçka, duke theksuar se ekonomia është futur në kolaps. Në këtë kontekst, ish-deputeti i PD theksoi se nën qeverisjen “Rama” është rritur papunësia, borxhi publik, energjia elektrike dhe janë larguar investitorët e huaj. “Në 8 vite, çoroditje, kaos, rrëmujë e gjullurdi totale për ekonominë reale, ekonominë që mban e ushqen shqiptarët dhe prodhon të mirat për arkën e përbashkët dhe në të njëjtën kohë, qartësi e precizon kirurgjikal, trajtim princëror, plot favore e privilegje për veten e miqtë. Në fillim rrisin çmimin e energjisë për popullin, pastaj me radhë të gjitha taksat e tatimet, ndalojnë fermerët të shesin majdanoz e rigon pa kasë; dhunojnë të mjerët që rremojnë për kënaçe në plehra; akuzojnë paraardhësit, pa një dokument, për gropë në financat publike dhe marrin ca qindra milionë euro borxhe; prezantojnë gjoba qindramilionëshe për moslëshim kuponi; rrisin kontributet, por as nuk indeksojnë e jo më të rrisin pensionet; heqin TVSH për biznesin e vogël me arsyetimin se do luftojë informalitetin, investitorëve të huaj u thyejnë këmbët me shkop bejsbolli dhe dalin në të njëjtën ditë e ftojnë të tjerë të investojnë në vendin e mundësive të mëdha, sigurisht, për t’i përzënë përsëri e për t’i dëmshpërblyer me qindra milionë euro nga arka e përbashkët”, deklaroi ai. Më tej ish-deputeti dhe ish-ministri demokrat, Florion Mima premtoi se kur Partia Demokratike të vijë në pushtet do ringrejë ekonominë dhe mbështesë qytetarët e varfër. “Si dilet nga kjo mynxyrë, ku edhe kaosi dhe çoroditja, duken si nxënës inocente përpara kësaj rrumpallhane qeveritare? Me një qeverisje normale, shërbëtorë të njerëzve. Me një qeveri që del nga zgjedhjet e njerëzve dhe jo që paracaktohet nga çunat problematikë. Ky është parakushti, të tjerat kanë nevojë për llërë të përveshura dhe për të kundërtën e asaj që ka ndodhur në këta 8 vjet: qartësi kirurgjikale për të sjellë ekonominë e njerëzve të thjeshtë në binarë, duke lënë gjullurdinë rrumpallhane të pleqërojë në dreqninë e vet, sigurisht, atje ku populli t’ia caktojë vendin e drenimit”, nënvizoi Mima.