BREAKING NEWS

Takimi sekret i elitës ruse në Moskë nxjerr planin e fshehtë që po përgatit Vladimir Putini për Ukrainën, lideri rus humb shpresat për fitore, fjalimi i Peskov trondit Kremlinin

Takimi sekret i elitës ruse në Moskë nxjerr planin e fshehtë
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Çfarë po ndodh me PD-në e Alibeajt? Tërhiqet një tjetër kandidat për kryetar bashkie

EMRI/ Çfarë po ndodh me PD-në e Alibeajt? Tërhiqet
x
BREAKING NEWS

Britania me dorë të hekurt ndërmerr planin ‘ekstrem’ ndaj emigrantëve ilegal, kush kalon kanalin Anglez, do të strehohet në...

Britania me dorë të hekurt ndërmerr planin ‘ekstrem’
x
BREAKING NEWS

Ankimimi i familjarëve të 4 të vrarëve më 21 janar, GJKKO merr vendimin për çështjen

Ankimimi i familjarëve të 4 të vrarëve më 21 janar,
x
BREAKING NEWS

NATO nxeh gjakrat mes Vladimir Putinit dhe Erdoganit, ja lëvizja që mund t’i kthejë dy miqtë kundër njëri-tjetrit dhe plani i SHBA për të eliminuar grupin rus “Wagner”

NATO nxeh gjakrat mes Vladimir Putinit dhe Erdoganit, ja lëvizja që
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha merr vendimin më të fundit dhe dorëzon në Këshillin e Evropës...

Lulzim Basha merr vendimin më të fundit dhe dorëzon në
x
BREAKING NEWS

Thika përgjak Tepelenën, 42-vjeçari godet rëndë gruan dhe më pas veten

Thika përgjak Tepelenën, 42-vjeçari godet rëndë gruan
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Shtyhet procesi gjyqësor për inceneratorin e Elbasanit

Çfarë ndodhi? Shtyhet procesi gjyqësor për inceneratorin e
x

Politike

PD e ndarë në zgjedhje/ Analisti i njohur plas deklaratën: Avokatët e dinin si do të vinte cështja e legalizimit e njërës apo tjetrës palë

PD e ndarë në zgjedhje/ Analisti i njohur plas deklaratën:

Analisti Plator Nesturi komentoi regjistrimin e PD e ndarë në dy subjekte zgjedhore më 14 maj ku tha se të dyja palët e dinin si do të zhvillohej cështja në gjykatë. Nesturi u shpreh se kjo mund të jetë politike në mënyrë që pala humbëse në zgjedhje të bëjë fajtor palën tjetër.

Ai gjithashtu shtoi se nuk është çudi që një një pjesë e kandidatëve të Primareve mund t’i bashkohen Enkejeld Alibeajt për të kandiduar me logon e PD.

“Cështja është te letrat unë kam përshtypje që të dyja palët e avokatëve e dinin si do të vinte cështja e legalizimit e njërës apo tjetrës palë kanë humbur kohë teksa mund të gjenin një zgjidhje, nuk është e hijshme as e ndershme që të përfundonte në këtë formë vulën e firmën e ka një pjesë që nuk ka pasur asnjë aksion politik dhe një pjesë tjetër që nuk ka statusin as të simboleve dhe një pjesëmarrje normale në zgjedhje.

Cuditërisht është menduar prej kohës kjo gjë ndodh mund të ishte një vendim i gjykatës por edhe KQZ që mund të bënte të mundur një lloj bashkëpunimi mes dy palëve që kanë një luftë të fortë brenda PD por ajo që ka nxjerrë krye janë unë që Berisha ka dalë më deklaratë të drejtpërdrejta që e anatemonte Bashën dhe Alibeaj dëshmoi se ai mund të ishte i sakrifikuari i madh nëse do të kishte një ngjizje po kemi një lojë politike që duke ditur që aksionet e opozitës në këto zgjedhje janë të ulëta ku mund të ishte një kauze e mirë për të justifikuar humbjen dhe të bëjnë fajtorë njërën palë u panë interesat e ditës

Mua smë duket relevante deklarimet e Berishës janë dy pjesë që garojnë si subjekte më vete ku njëra ka të drejtën e vulës dhe tjetra mbetet pa të, tashmë jemi në kushtet të tjera dhe nuk është çudi që një pjesë e kandidatëve të primareve mund ti bashkohen se edhe Berishës i rri shumë ngushtë koalicion ku ndodhet.

Në të gjitha rastet edhe po të mos ishte kjo gjë pjesa e Alibeajt ka një shtrirje sado të vogël që është e lidhur me figurat që janë ty dhe me logjikën e atyre që Berisha me non gratën e tij i prish punë të ardhmes së partisë, cdo qytetar mendon me logjikën e tij dhe kur vjen puna që ata shahen njerëz që kanë qenë bashkëluftëtarë në të njëjtin front nuk lë shije të mirë dhe mund ti kthehen në boomerng që i shkon Alibeajn”, tha Nesturi.

Më të lexuarat