BREAKING NEWS

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/ Gazetarja zbardh detaje nga takimi në Bruksel mes deputetëve të Shqipërisë dhe atyre të PE

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/
x
BREAKING NEWS

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia e gruas shtatzënë që u vra nga burri para maternitetit

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr vendimin e fundit drastik: Askush në Tiranë!

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr
x
BREAKING NEWS

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës: Është përfaqësuesi më i zi i mafies shqiptare, do u tregojmë liderëve europianë se...

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës:
x
BREAKING NEWS

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga spitali për të blerë bukë dhe...

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga
x
BREAKING NEWS

Shkrimtari serb habit me deklaratën: Serbia nuk ka ku shkon, do ta njohë Kosovën, ja cilat janë qëllimet e qeverisë

Shkrimtari serb habit me deklaratën: Serbia nuk ka ku shkon, do ta
x
BREAKING NEWS

Policia aksion ‘blic’ në Librazhd, sekuestrohet një sasi e konsiderueshme droge gati për shitje, zbardhen detajet e fundit nga operacioni

Policia aksion ‘blic’ në Librazhd, sekuestrohet një sasi e
x
BREAKING NEWS

A mund të shpëtohej foshnja e 35-vjeçares që u vra para maternitetit? Gjinekologu zbulon të vërtetën

A mund të shpëtohej foshnja e 35-vjeçares që u vra para
x

Politike

“PD është e ndarë në dy pjesë”/ Nazarko tregon lëvizjen taktike dhe mënyrën si “shkrirja” e Bashës mund të largojë Berishën dhe Metën: Ja kur do ketë lëvizje radikale të fuqishme

“PD është e ndarë në dy pjesë”/ Nazarko

Për analistin Shpëtim Nazarko, Lëvizja Socialiste për Integrim, aktualisht Partia e Lirisë, nuk është më më LSI e dikurshme që mund të mobilizonte si kur ishte në pushtet, duke ndarë bindjen se protestat e mëdha hë për hë opozita nuk i bën dot.

Ai sqaroi në MCN Live se protestat masive nuk bëhen dot pa u sqaruar pozicioni i Sali Berishës dhe i Partisë Demokratike lidhur me gjykatën.

"Duhet të mbajnë një distacë hë për hë. Bashkimi i të dyve do të jetë i lidhur vetëm nga vendimi i gjykatës. Një vendim i gjykatës kundër Berishës, mund të hedhë batalione për të fuqizuar opozitën.

Besoj se deri në momentin që nuk është marrë vendimi i gjykatës për partinë e Berishës, deri në atë kohë do kemi lëvizje taktike, por jo deklarative.

Kur gjykata të marrë vendim, se PD është e ndarë në dy pjesë, kur të marrë vendim gjykata, mund të ketë lëvizje radikale, edhe me protesta masive", u shpreh Nazarko në fjalën e tij.

Madje Nazarko shkoi më tej dhe përmendi si dobësi të opozitës, ndarjen e saj në katër pjesë.

"Një është LSI, një PD e Bashës, një e Berishës, ka dhe një PD të tretë që presin vendimin e gjykatës, nga do lëvizin.

Vendimi i gjykatës është shumë i vështirë, po arrin në një pikë shumë të ngatërruar krize, se përveç historisë së opozitës, vendi po përballet me një krizë ekonomike, protestës së pedagogëve, studentëve, të cilat do thellohen, se në momentin që do rrisësh çmimin e energjisë elektrike.

Unë jam Basha në thonjëza, del dhe mban një fjalim të tillë: Nga 2009-2017 kjo LSI që bëmë aleate, na ka marrë 150 mijë vota, për shkak të politikës së Berishës, prandaj ngrita dhe çadrën, e bëra për të nxjerrë LSI-në.

Madje kam dalë dhe vetë nga parlamenti dhe shkuam në 620 mijë vota. Vetëm atëherë shkrin Basha, merr dhe e flak edhe Berishën edhe Metën", theksoi analisti politik.

Më të lexuarat