BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Politike

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për kryetarin e ri, vjen reagimi i parë i Tabakut

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për

Në datat 5 dhe 6 qershor grupimi i demokratëve që mbajnë logon e PD, do të mbledhin fillimisht grupin parlamentar dhe më pas kryesinë, për të vendosur në lidhje me të ardhmen e kësaj force politike dhe drejtimin e saj.

Jorida Tabaku, e cila në cilësinë e nënkryetares mban pozicionin më të lartë në Partinë Demokratike, sqaron se ajo do të mbrojë idenë që PD të mos hapë garën për kryetar në këtë moment.

“Unë mendoj qe te martën kryesia nuk duhet te hape garën për kryetarin e PD. Kryesia ditën e martë duhet  të gjykojë për një proces i cili na lë kohë që ne të reflektojmë, na lë ne kohë që të fillojmë të kontaktojmë me njerëzit, të flasim me njerëzit. Kemi qenë në një ngërç të jashtëzakonshëm edhe me prezencën tonë në terren ”, u shpreh Tabaku.

Tabaku gjykon se PD duhet të marrë kohë për të analizuar rezultatin e zgjedhjeve, problemin e çarjes së partisë, të shohë gjendjen e strukturave para se të zgjedhë kryetarin. Tabaku ka preferuar të shmangë komentet për rikthimin e Lulzim Bashës në fushatë për të marrë sërish drejtimin e PD, duke theksuar se në gjykimin e saj një drejtim i përkohshëm kolegjial do të ishte zgjidhja më e mirë.

 “Unë e kam dëgjuar me kujdes ne disa prej deklaratave qe ai ka bere neper qytetet po nuk e kam degjuar qe ai te jete shprehur kaq qarte. Une mendoj që ne duhet të lëvizim nga kjo gjuha që nuk më pëlqen ky dhe nuk më pëlqen ai. Unë mendoj që për momentin PD nuk duhet të hapë procesin e zgjedhjeve.

Duhet te këtë nje grup me 3 persona te cilët do ta çojnë PD ne mënyrë natyrale ne zgjedhje. Gabimi që ne kemi bërë që pas çdo humbje ne kemi rizgjedhur kryetarin mendoj që na ka dëmtuar. Nuk duhet të nxitojmë në këtë proces”, tha Tabaku. 

Sipas Tabakut, PD duhet të lexojë rezultatet e 10 viteve të fundit e të ndryshojë.

 “Kemi nevoje te nisim një proces reflektimi, për ta hapur partine demokratike, për të ndryshuar mënyrën si merren vendimet në parinë demokratike. Për ta bërë PD një forcë të mirëfilltë politike, e cila është e shtrirë në mënyrë kapilare në terren dhe jo një forcë elektorale, që sa herë ka zgjedhje ne fillojmë e angazhohemi.

Opozita e gjatë na ka detyruar në fakt që në territor të kemi më pak prezencë se sa kemi pasur. Dhe së fundmi për ta bërë PD një parti që iu drejtohet të gjitha shtresave”, shtoi ajo.

Deri tani brenda grupimit që mban logon e PD janë dy grupime, njëri grupim pjesë e të cilit janë Gazment Bardhi e Jorida Tabaku, të cilët mbështesin idenë e shtyrjes së zgjedhjes së kreut të PD dhe një grupim tjetër i cili gjykon se duhet të hapet gara për drejtimin e kësaj force politike.

Por ndërsa vendimi për të ardhmen e PD ende nuk është marrë, ish-kryetari i saj, Lulzim Basha ka nisur turin e takimeve me strukturat, duke prezantuar programin e tij për drejtimin e PD.

Mbetet për t’u parë nëse 1 vit e gjysmë pas dorëheqjes, Lulzim Basha e ka ende mbështetjen e shumicës së kryesisë së PD, apo tashmë ai e ka humbur ndikimin e tij në forumet drejtuese të kësaj force politike.