BREAKING NEWS

Mbi 900 të infektuar dhe dy humbje, MSH zbardh bilancin e fundit: Si paraqitet situata në spitale

Mbi 900 të infektuar dhe dy humbje, MSH zbardh bilancin e fundit: Si
x
BREAKING NEWS

Gjykata e lartë merr vendimin për dy prokurorët e njohur të SPAK. Zbardhet çfarë u vendos për 'fatin' e tyre

Gjykata e lartë merr vendimin për dy prokurorët e njohur të
x
BREAKING NEWS

GJKKO iu jep goditjen e fortë 2 ish gjyqtarëve të Kushtetueses dhe 5 gjyqtarëve të GJL (EMRAT)

GJKKO iu jep goditjen e fortë 2 ish gjyqtarëve të Kushtetueses
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Kastriot Myftaraj u hodh nga kati i katërt duke i dhënë fund jetës, zbardhet arsyeja e aktit ekstrem, dalin pamje nga vendi ku vdiq gazetari dhe analisti (VIDEO)

TRAGJIKE/ Kastriot Myftaraj u hodh nga kati i katërt duke i dhënë
x
BREAKING NEWS

“Rama nuk ka realizuar një nga qëllimet më të rëndësishme”, Frrok Çupi ‘shigjeton’ qeverinë: Ai nuk ka keq vetëm ministrat, por edhe...

“Rama nuk ka realizuar një nga qëllimet më të
x
BREAKING NEWS

Tronditëse/ Gazetari i njohur shqiptar i jep fund jetës, hidhet nga kati i katërt i banesës (EMRI+FOTO)

Tronditëse/ Gazetari i njohur shqiptar i jep fund jetës, hidhet nga
x
BREAKING NEWS

Dyshime për eksploziv në Rrugën e Kavajës në Tiranë, policia vendos perimetrin e sigurisë

Dyshime për eksploziv në Rrugën e Kavajës në
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, burri i jep fund jetës, hidhet nga kati i katër i pallatit

E rëndë në Tiranë, burri i jep fund jetës, hidhet nga
x

Politike

“PD po shkon drejt zgjidhjes përfundimtare të krizës”, Ristani zbulon ku mbetet problemi në selinë blu

“PD po shkon drejt zgjidhjes përfundimtare të

Ish-sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Arben Ristani, ka folur ditën e sotme për zhvillimet në selinë blu.

Ristani tha se aktualisht PD po shkon drejt zgjidhjes përfundimtare të krizës, ndërkohë që problem mbetet vetëm grupi parlamentar.

Ristani theksoi se kriza në PD erdhi pas goditjes së fortë që bëri kundërshtari, pasi kapi dhe bashkëpunoi me ish-kryetarin, duke iu referuar Lulzim Bashës.

Ndërkohë theksoi se edhe Enkelejd Alibeaj është vënë në shërbim të Ramës.

Pjesë nga biseda:

Xhokaxhi: Dy mbledhje paralele në PD pasqyrim i përçarjes në PD?

Ristani: Ka ndryshuar gjithçka. D kaloi një krizë të thellë, e cila filloi të zgjidhet, jemi pranë zgjidhjes përfundimtare. Kemi zgjedhur kryetarin, do të zgjedhim kryeson. Kemi një parti Demokratike. Grupi parlamentar nuk është i bashkuar, por PD në vetvete nuk ka probleme të tilla.

Xhokaxhi: Kjo lloj ndasi brenda grupit parlamentar e ndarë në 3 pjesë, çfarë pasojash sjell.

Ristani: Sigurisht që pasoja ka, sepse partia duhet t’i kishte përfaqësuesit e saj në parlament në unison. Mos pëlqimi i vijës politike në unison sigurisht që krijon probleme të cilat po shfaqen, qoftë me mënyrën se si votohet, si negociohet. Janë të gjitha që nuk përçojnë në parlament vijën politike që ka.

Xhokaxhi: Si e komentoni ju mbledhjen e PD sot, ku 21 deputetë ju përgjigjën ftesës së ALibeajt?

Ristani: Para se grupi parlamentar të marrë vendimmarrje të konsultohet me organet drejtuese të partisë. Është e qartë që është një grup deputetësh të cilët nuk e kanë këtë lidhje me vijën politike të PD, dhe sigurisht që do të krijojë probleme.

Xhokaxhi: Ky grup deputetësh dhe zoti Aliebaj njihet nga institucionet?

Ristani: Ka qenë e qartë që në fillim se kriza e PD ishte dhe si pasojë e goditjes së fortë që kundërshtari i dha partisë nëpërmjet kapjes apo bashkëpunimit siç ishte ish-kryetari apo siç po shfaqet Alibeaj. Është kjo goditje, apo kjo luftë i cili e ka gjetur më lehtë që nëpërmjet këtyre renegatëve të zbatojë planin e tij për të mbajtur pushtetin.

Më të lexuarat