Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

PD: Prokuroria nuk heton qeveritarët e korruptuar, KLSH kallëzoi 129 zyrtarë

Postuar: 10/08/2018 - 11:51

Deputetja e Partisë Demokratike, Dhurata Çupi, në një deklaratë për shtyp ka hedhur akuza ndaj qeverisë. “Me një dëm prej 19 milionë eurosh, qeveria e Edi Ramës është sjellë si pushtuese me pronën publike, duke e dhënë atë apo tjetërsuar sipas interesave të saj mafioze, korruptive dhe klienteliste” u shpreh Çupi.
 
“Kontrolli i Lartë i Shtetit raportoi së fundmi se vitin e shkuar qeveria e Edi Ramës i shkaktoi shtetit dhe shqiptarëve një dëm prej 923 milionë eurosh.
 
Përveç abuzimit skandaloz me koncesionet, një nga rekordet e kësaj qeverie është korrupsioni me pronën publike.
 
Me një dëm prej 19 milionë eurosh, qeveria e Edi Ramës është sjellë si pushtuese me pronën publike, duke e dhënë atë apo tjetërsuar sipas interesave të saj mafioze, korruptive dhe klienteliste.
 
Kur erdhi në pushtet 5 vjet më parë, kjo qeveri gjeti inventarin e çdo prone publike të Republikës së Shqipërisë, në nivel qendror dhe lokal.  Por, në vend që ky inventar të shërbente për të mirën publike për të gjeneruar të ardhura apo për t’u përdorur si fond kompensimi për pronarët, pronat publike janë përdorur për të pasuruar miqtë dhe klientët e Edi Ramës. Dikujt i është dhënë me koncension, dikujt tjetër me qera 90 vite.
 
Rasti më flagrant i korrupsionit me pronën publike është ai i Qendrës Historike të Tiranës, ku të paktën 2100 metra katrorë tokë publike dhe e Bashkisë së Tiranës i falet një privati, që të pastrojë paratë e kryeministrit duke ndërtuar kulla, në kundërshtim me Kushtetutën dhe në mohim të kompetencave të Këshillit Bashkiak për tjetërsimin e pronës.
 
Për vitin 2017 Kontrolli i Lartë i Shtetit ka depozituar në prokurori kallëzime penale për 129 persona në pushtetin qëndror dhe lokal, por, fatkeqësisht, nga prokuroria nuk ka asnjë raportim sa nga zyrtarët e qeverisë ka çuar para gjykatës për shpërdorim detyre dhe abuzim me pronat, duke i tjetërsuar ato në shkelje të ligjit, pa transparencë dhe pa garë të drejtë e të barabartë:
 
Partia Demokratike është e angazhuar për të kryer një hetim dhe analizë të plotë të çdo prone publike të vjedhur e grabitur këto 5 vite.
 
Askush nuk do të gëzojë një pronë publike të marrë me korrupsion, në kundërshtim me ligjin.
 
Ne angazhohemi për të krijuar një regjistër të plotë elektronik të pronës publike që do të vihet në shërbim të kompensimit të pronarëve të ligjshëm dhe në shërbim të së mirës publike”, theksoj Dhurata Çupi.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/10/2018 - 21:26

Pak minuta para fillimit të emisionit ‘Zone e Lirë’, kryeministri Rama ka përfituar nga rasti të bëjë disa foto me gazetarin Arian Çani.

Postuar: 19/10/2018 - 21:22

Kryeministri Edi Rama i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” të Arjan Çanit ka komentuar

Postuar: 19/10/2018 - 21:16

Kryeministri Edi Rama është i ftuar sot në emisionin “Zone e Lire” ku menjëherë fillu

Postuar: 19/10/2018 - 20:37

Deputeti socialist Pjerin Ndreu, sot paradite në një postim në Facebook shkruante se gjatë Asambl

Postuar: 19/10/2018 - 20:28

Përmes një postimi në Twitter, kryeministri Rama ka reaguar lidhur me zbulimin e laboratorit të h

Postuar: 19/10/2018 - 20:19

Ish-ministrja e Integrimit dhe Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Ma

Postuar: 19/10/2018 - 18:40

Është caktuar  trupa gjykuese në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit që do të shqyrtojë ankimimin