Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

PD: Rama-Nikolla vranë meritat e çdo maturanti! MAS: Po krijoni panik, ja ku mbështetet skema e re!

PD: Rama-Nikolla vranë meritat e çdo maturanti! MAS: Po krijoni panik, ja ku mbështetet skema e re!

Postuar: 06/09/2016 - 17:04

Partia Demokratike ka akuzuar sot kryeministrin Edi Rama dhe ministren e Arsimit, Lindita Nikolla, për prodhimin e një skandali të vërtetë me sistemin e përzgjedhjes në universitete, në dëm të maturantëve shqiptarë.
 
Sipas Grida Dumës, ishte Rama me Nikollën që vranë meritat e çdo maturanti, mbollën kaos, zhdukën transparencën dhe i futën Universitetet në rrugë pa krye, duke favorizuar klientelën e tyre të universiteteve private.
 
Por ka reaguar menjëherë Ministria e Arsimit, duke e cilësuar deklaratën si përpjekje për të hedhur baltë mbi universitetet dhe krijuar panik te maturantët.
 
Sipas zëvendës ministrit të arsimit, Redi Shtino, skema e re, bazuar në ligjin e ri të arsimit të lartë, është një skemë që mbështetet në një sistem elektronik, transparent, konkurrues, “një metër për të gjithë” maturantët dhe njësoj për të gjithë shkollat publike dhe private, duke ruajtur specifikat dhe kriteret e pranimit nga njëra shkollë në tjetrën, të përcaktuara nga vetë ato.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/10/2019 - 23:25

Presidenti, Ilir Meta pasi ç’dekretoi zgjedhjet e 30 Qershorit, caktoi një tjetër datë që shqiptarët të vononin. Kjo datë sipas tij ishte pikërisht dita e sotme, 13 tetor 2019.

Postuar: 13/10/2019 - 22:59

Avokati Altin Goxhaj shprehet se ka ndodhur në Paris, marsin e kaluar një takim mes kryeministrit

Postuar: 13/10/2019 - 22:35

Nënkryetarja e LSI-së, Erisa Xhixho ka reaguar në lidhje me shoqërimet e kryera tek Unaza e

Postuar: 13/10/2019 - 22:01

Ish-deputeti i LSI, Petrit Vasili shprehet se mbështet deri në fund politikisht, si dhe nga pikëp

Postuar: 13/10/2019 - 21:31

Kryedemokrati, Lulzim Basha ka reaguar ashpër pas shoqërimit në polici të ish-deputetit Klevis Ba

Postuar: 13/10/2019 - 21:02

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dhendias ka ripërsëritur se një prej kushteve kryesore që kërkon At

Postuar: 13/10/2019 - 20:44

Ish-deputeti demokrat Ervin Salianji shprehet se protesta ishte e ligjshme dhe se policia po vepr