BREAKING NEWS

Dy ditë para Kuvendit të Berishës, Yuri Kim zbulon arsyen e vizitës së Escobar në Tiranë dhe jep mesazhin e fuqishëm

Dy ditë para Kuvendit të Berishës, Yuri Kim zbulon arsyen e
x
BREAKING NEWS

Ndizet situata, demokratët nxjerrin emrin e “përfaqësuesit” të Tom Doshit që mbështet Berishën, Bejko paralajmëron sulm të selisë pas 11 dhjetorit

Ndizet situata, demokratët nxjerrin emrin e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet strategjia antikorrupsion e SHBA, dhjetra politikanë rrezikojnë sekuestrim pronash e bllokim llogarish, Kim e Blinken paralajmërojnë reprezalje

Zbardhet strategjia antikorrupsion e SHBA, dhjetra politikanë
x
BREAKING NEWS

Mimi Kodheli: Bullgaria të heqë veton dhe të hapë rrugën e integrimit, Tirana nuk do kërkojë ndarje nga Shkupi, kemi mësuar nga gabimet e njëri-tjetrit

Mimi Kodheli: Bullgaria të heqë veton dhe të hapë
x
BREAKING NEWS

SHBA bën lëvizjen e papritur para Kuvendit të Berishës

SHBA bën lëvizjen e papritur para Kuvendit të Berishës
x

Politike

PD reagon ndaj Ramës: Kontributi i tij i vetëm është ndërtimi i inceneratorëve për t’u vjedhur paratë shqiptarëve

PD reagon ndaj Ramës: Kontributi i tij i vetëm është

Ditën e djeshme Partia Demokratike ka reaguar sa i përket takimit të kryeministrit Edi Rama me krerët e bashkive mbi menaxhimin e mbetjeve. Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi me anë të një postimi në rrjetin e tij zyrtar Twitter, u shpreh se i vetmi kontribut i kryeministrit në këto 8 vite për pastrimin e mbetjeve është ndërtimi i inceneratorëve. Ai u shpreh se me këtë veprim, kreu i qeverisë vetëm ka vjedhur shqiptarët. Sipas tij, pa u pastruar politika nuk mund të pastrohet territori teksa ka bërë sërish thirrje për vetingun në politikë. “I vetmi kontribut tetëvjeçar i Ramës për pastrimin e mbetjeve, është ndërtimi i inceneratorëve për t’u vjedhur paratë shqiptarëve. Pa pastruar politikën nuk mund të pastrohet territori, vetingu në politikë”, shkroi Bardhi. Kujtojmë se në fillim të këtij muaji Partia Demokratike dorëzoi pranë Kryesisë së Kuvendit kërkesën për ngritjen e Komisionit Hetimor, për verifikimin e ligjshmërisë së të gjitha hapave që janë marrë për inceneratorët e Tiranës, Fierit dhe Elbasanit. Kërkesa u dorëzua nga nënkryetarja Jorida Tabaku e shoqëruar nga deputetët Luçiano Boçi, Belind Këlliçi, Helidon Bushati, Lefter Gështenja dhe Dhurata Çupi. “Qeveria në shkelje të ligjit, në shkelje të Kushtetutës ka dhënë një projekt korruptiv, një kompanie pa asnjë lidhje me fushën e menaxhimit të mbetjeve. Ka dhënë për 10 vite në njërin qytet, për 30 vite në qytetin e Tiranës projektin e inceneratorëve, duke shkelur të gjitha ligjet dhe rregullat, duke shkelur ligjin e konkurrencës nga njëra anë, por nga ana tjetër, duke vendosur të gjithë qeverinë në shërbim të një biznesi të vetëm. Me 17 vendime brenda ditës është dhënë inceneratori i Elbasanit, ku ka pasur një shkelje të jashtëzakonshme të të gjithë procedurave. Për të mos mjaftuar kjo, tarifat e pastrimit janë rritur, në qytete si Tirana, Durrësi, Elbasani dhe do të vazhdojnë me qytete të tjera”, është shprehur PD.