BREAKING NEWS

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me motin me 10 gusht

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe gruas së tij/ Autoritetet amerikane po hetojnë nëse kishte konflikt mes çiftit! Në apartament u gjetën shenja…

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e qëlloi me armë zjarri 12-vjeçarin

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në Shkodër, dyshimet e para

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në
x
BREAKING NEWS

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në New-York/ Zbardhen detaje të reja, hetimet: Në apartament gjenden disa shenja

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë po lë pa gjumë Berishën e Metën dhe tregon goditjen e fortë që do marrin së shpejti: Prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë
x
BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x

Politike

PD reagon për ndryshimet në Kodin Penal: Politikanët e përfshirë në krime zgjedhore të dënohen njësoj si kriminelët

PD reagon për ndryshimet në Kodin Penal: Politikanët e

Marrash Logu, këshilltar ligjor i PD ka folur për nismën e demokratëve për ndryshimet në Kodin Penal për të gjithë ata që kryejnë krime zgjedhore.

Logu tha se të gjithë politikanët që përfshihen në blerje vote të dënohen 22 vite burg pasi kanë cenuar jetën e shqiptarëve duke sjellë në Kuvend ligjvënës të botës së krimit. Gjithashtu Marrash Logu tha se me ligjin aktual ata që kryejnë manipulimin e zgjedhjeve marrin dënime qesharake nga gjykata duke “shpëtuar” me vetëm disa muaj burg.

“Politikanët që do të premtojnë vota në ndihmë të lekëve apo punëve do të dënohet 15 vite burg, kurse ministrat apo kryebashkiakët në rast se përfshihen në krime zgjedhore të dënohen 22 vite burg. Persona që u përfshin në krime zgjedhore në dosjen e Dibrës apo të Durrësit janë dënuar me dënime nga 1-3 vite burg, këto dënime për shkak të hapësirave kthehen në dënime qesharake vetëm në disa muaj. Ne nuk do të lejojmë që këta që sjellin në parlament njerëz kriminelë dhe vetë të dënohen minimalisht.

Ligjet kanë nevojë të përmirësohem , ndryshime në kodin zgjedhor dhe kodin penal. Ka problematika edhe në zbatimin e ligjit dhe kërkohet një kuadër i posaçëm penal për ti bërë ekfetive këto ligje. Komisioni hetimor i zgjedhjeve të 25 prillit ka pasur 158 kallzime3 penale përballë [prokurorisë, prej të cilat janë shqyrtuar 72 çështje prej tyre.

Ne nuk duam që këto kallëzime penale, një pjesë e madhe është depozituar nga PD nuk duam që të bëhet njësoj si dosja e Durrësit apo Dibrës. Ju keni Ulsi Manjën që ishin pjesë e veprimtarisë të paligjshme në Dibër po sot është bërë ministër Drejtësie. Nuk duam që këta persona që kryejnë krime zgjedhore të dënohen në mënyrë qesharake. Partia social demokratike nuk përfaqëson asgjë, përveç krimit të organizuar dhe korrupsioni, nuk përfaqëson asnjë tjetër. DASH konstatoi që korrupsioni është i përhapur në të gjitha nivelet e qeverisjes.

Nuk ka të hetur për krimet zgjedhore – Ne nuk mund të mbyllim sytë për kallëzimet që qëndrojnë në prokurori apo SPAK për krimet zgjedhore. Ka pasur raste që janë kallëzuar në media apo nga PD ata duhet të ishin përballë drejtësisë për të dhënë llogari, do të adresohen edhe këto çështje në momentin e duhur. Dënimet duhet të ashpërsohen dhe të përballen me pasojat e rënda , njësoj sikur të prekë jetën e shqiptarëve. Politika duhet të pastrohet nga krimi i organizuar. Qeveria nuk mund të jetë e kapur nga njerëz të korruptuar dhe të paaftë”, përfundoi Marrash Logu.

Më të lexuarat