Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

PD ‘rrëzon’ Metën për 13 tetorin: Nuk jemi gati për zgjedhje të parakohshme! (Zbardhet ultimatumi i Bashës)

Postuar: 12/07/2019 - 20:33

Në mbledhjen e kryesisë së Partisë Demokratike të mbajtur sot në mesditë, kryetari i Demokratëve Lulzim Basha, u ka thënë të vetëve se forca e tyre politike nuk është gati të hyjë në zgjedhje të parakohshme.

Burime të sigurta të Politiko.al bëjnë me dije se kryetari Basha në komunikimin me ‘kupolën’ politike të partisë ka shprehur, për herë të parë, një shqetësim që është artikuluar në qarqet kundërshtare të opozitës, por është marrë si diversion, ai se forca kryesore anti-qeveritare nuk është gati për një garë zgjedhore, pavarësisht shqetësimeve, të ligjshme nëse ke parasysh përgjimet e BILD se në Shqipëri nuk ka garë të ndershme.

Basha ka theksuar se edhe nëse Rama ofron zgjedhjet më 13 tetor, partia nuk është gati. Në fakt, kryetari Demokrat nuk e ka pranuar edhe publikisht 13 tetorin si datë të zgjedhjeve, dekretuar nga presidenti i Republikës pas zhdekretimit të 30 qershorit. Pritshmëritë janë që kjo datë ‘të dakordohet” si salvaxhente për krizën duke fshirë edhe 13 qershorin, edhe konfliktin me Metën (nëse ai nuk shkarkohet, por edhe duke i zgjatur opozitës një mënyrë për t’u rifutur në sistem).

Nëse PD është gati, gjë që nuk duket kështu nëse gjykon nga shqetësimi i Bashës në mbledhjen me dyer të mbyllura me kryesinë e Partisë Demokratike.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2019 - 23:27

Debatet e kryetares së LSI Monika Kryemadhi me panelistët e ftuar në “Open” është përplasur me moderatoren Eni Vasili, e më pas me gazetarin Alban Dudushi, analistin Besar Kadia dhe në fund me Carlo Bollin

Postuar: 12/12/2019 - 23:06

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, ka komentuar vendimin e Senatit të Zvicrës për hapjen e bankav

Postuar: 12/12/2019 - 22:56

Inxhinieri Arben Meçe, pasi debatoi me Aulon Kalanë në emisionin "360 Gradë, u përplas edhe

Postuar: 12/12/2019 - 22:40

Monika Kryemadhi ka thënë mbrëmjen e sotme se LSI e ka zgjedhur atë si kryetare pasi ajo ka bërë

Postuar: 12/12/2019 - 22:37

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi duke diskutuar me ekonomistin Besa

Postuar: 12/12/2019 - 22:24

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka zbuluar ‘sekretet’

Postuar: 12/12/2019 - 22:04

Aktivisti Aulon Kalaja tha në emisionin "360 Gradë" se situata e qytetarëve të mbetur t