Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

PD: Të jepen falas tekstet shkollore për arsimin e detyruar

Postuar: 11/12/2017 - 22:31

Pavarësisht se buxheti i vitit të ardhshëm është miratuar nga Parlamenti, Partia Demokratike nuk ka hequr dorë nga kërkesa që në arsimin parauniversitar librat të jepen falas. Komisioni i Medias diskutoi sot nismën ligjore e iniciuar nga PD-ja për ti dhënë n tekstet flas nga klasa e parë deri në të 9-ën.

PD kërkon që falas te jepen edhe tekstet për fëmijët në Diaspor. Për iniciativën, PD mori dakordësin e LSI-së dhe të PS-së.

Komisioni i Medias i ka bërë një propozim Këshillit të Ministrave për ti dhënë flas tekstet shkollore për arsimin e detyruar. Iniciativa e PD-së është disktuar sot në Komision e Medias, ndërsa ka marrë edhe mbështetjen e anëtarëve të LSI-së.

Tekste falas PD ka kërkuar edhe për fëmijët që marrin mësime të gjuhës shqipe në Diaspor.

“Për deri sa themi që tekstet janë falas duhet të bëjmë të pamundurën që çdo gjë që ka të bëjë me arsimin e detyruar duhet të jenë falas, gjithashtu propozimi që ka bërë PD-ja është që të jepen tekstet falas edhe për fëmijët në diasporë,”tha deputetja e PD-së, Albana Vokshi.

“Është një çështje morali, detyrim shtetëror dhe çështje ligjore o do jemi me ligjin që ka përcaktuar vetë Partia Socialiste ku ishim të pranishëm edhe ne,” shpjegoj Shezahi Rrokaj.

“Tekste arsimore ju i kërkoni për të gjithë sistemin arsimor të detyrueshëm përfshirë edhe shkollat private dhe publike ?Apo vetëm atë publik?Nëse i referohemi kushtetutës është vetëm arsimi publik?”pyeti deputetja e PD, Valentina Duka.

Pyetja e deputetes Valentina Duka, mbeti pa përgjigje por Report Tv mësoi se, pjesë e skemës së dhënies së librave falas përfshinë edhe nxënësit që shkojnë në shkollat private.

Qeveria ka parashikuar në buxhet dhënien e teksteve falas nga klasa e parë deri në të katërtë dhe do të jetë Këshilli i Ministrave ai që do të vendos nëse do e zgjerojë këtë fashë deri tek klasat e nënta, siç propozon Partia Demokraitke./shqiptarja.com

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/03/2018 - 21:48

Kryetarja e Lëvizjes Socialsite për Integrim, Monika Kryemadhi, e ftuar në emisionin “Real Story”, ka komentuar arrestimin e bujshëm të kryetarit të Bashkisë së Lezhës, Fran Frrokaj.

Sipas Kryemadhit këto arrestime bëhen vetëm për show që bëhen para procesit të zgjedhjeve.

Postuar: 19/03/2018 - 21:15

Pas lajmeve se këshilltarët e LSI në Skrapar kishin votuar për kryetar të Këshillit Bashkiak socialistin Partizan Gorçe, një reagim i ashpër erdhi nga deputetja e LSI për qarkun

Postuar: 19/03/2018 - 20:50

 “Çdo sukses i Shqipërisë është i mirëpritur nga Greqia. Duhet të zgjidhim problemet e të heqim stereotipet”.

Postuar: 19/03/2018 - 20:31

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ditën e sotme i dha autorizimin ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushatit për të negociuar me Greqinë në lidhje me çështjet dy

Postuar: 19/03/2018 - 20:14

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ditën e sotme ka zhvilluar një takim me kryebashkiakun e New Yorkut Rudy Gulianin.

Postuar: 19/03/2018 - 20:01

Presidenti Ilir Meta i dha sot plotfuqishmërinë ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati, lidhur me negociatat me Greqinë, për përcaktimin e kufirit detar.

Postuar: 19/03/2018 - 19:29

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar ngjarjen me tjetërsimin e tokave te ‘Rana e Hedhun’, ku është përfshirë kryebashkiaku i Lezhës, Fran Frrokaj dhe disa zyrt