Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

PD takim me ekspertët e drejtësisë, Halimi: PS hodhi poshtë skemën e Venecias, emërimet jo nga kryeministri

  PD takim me ekspertët e drejtësisë, Halimi: PS hodhi poshtë skemën e Venecias, emërimet jo nga kryeministri

Postuar: 13/01/2016 - 11:20

Partia Demokratike po zhvillon sot një takim me ekspertët e reformës në drejtësi. Deputeti Eduard Halimi ka deklaruar se drafti duhet të kalojë nëpërmjet konsensusit.

Gjatë fjalës së tij, Halimi ka akuzuar PS se synon kapjen politike të drejtësisë, pasi sipas tij, hodhi poshtë skemën e Komisionit të Venecias.

"Drafti duhet të kalojë nëpërmjet konsensusit. Synohet kapja politike e drejtësisë. PS hodhi poshtë skemën e Komisionit të Venecias. Ekspertët e PD dhe PS ndahen në 11 çështje. Emërimet nuk duhet të bëhen nga kryeministri. Debatet për pikat që shmangin kapjen e sistemit. Drejtësia nuk duhet të jetë e kapur nga asnjë kryeministër. Me 84 vota sipas Venecias, çimentohet kapja", ka thënë përfaqësuesi i PD për reformën në drejtësi, Eduard Halimi. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/07/2019 - 23:55

Lidhur me dorëheqjen e Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit të Kosovës, ka reaguar edhe avokati Spartak Ngjela.

Postuar: 19/07/2019 - 23:54

Avokati Spartak Ngjela, duke komentuar zhvillimet e reformës në drejtësi dhe ngritjen e instituci

Postuar: 19/07/2019 - 23:26

Kreu LZHK, Dashamir Shehi e ka konsideruar gjest shtetari vendimin e kryeministrit kosovar Ramush

Postuar: 19/07/2019 - 22:58

Avokati Spartak Ngjela tha se Sali Berisha duhet të ndërrojë lidershipin e Partisë Demokratike pa

Postuar: 19/07/2019 - 22:51

Deputetja e PD-së Rudina Hajdari ka reaguar për miratimet e dy ligjeve në kuvend për Reformën në

Postuar: 19/07/2019 - 22:00

Kreu i Partisë Demokratike të Shqipërisë Lulzim Basha ka zhvilluar një takim në sheshin e qytetit

Postuar: 19/07/2019 - 21:50

Kryebashkiakja në ikje e Shkodrës Voltana Ademi thotë se padia e bërë nga Shoqata e Bashkive në G