BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kreun e PD/ Spartak Ngjela zbulon prapaskenat ‘bombë’ dhe paralajmëron Sali Berishën: Ja si gënjeu stafi i tij i çoroditur dhe i trembur

Zgjedhjet për kreun e PD/ Spartak Ngjela zbulon prapaskenat
x
BREAKING NEWS

“Ku je SPAK? Pse nuk e çon deri në fund këtë dosje”/ Taulant Balla shpërthen ndaj Sali Berishës e familjarëve të tij dhe nuk lë gjë pa nxjerrë: Pastrim parash me...

“Ku je SPAK? Pse nuk e çon deri në fund këtë
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha tha se mund të jetë vrarë, ‘ringjallet’ Talo Çela dhe bën këtë lëvizje nga arratia, Klodiana Lala jep detaje

Artan Hoxha tha se mund të jetë vrarë, ‘ringjallet’
x
BREAKING NEWS

Shpërthim i fuqishëm pranë një karburanti në Shkozet, dyshohet për të lënduar

Shpërthim i fuqishëm pranë një karburanti në Shkozet,
x
BREAKING NEWS

Prej më shumë se 3 dekadash në sistemin e drejtësisë, KPK shkarkon nga detyra prokuroren e njohur (EMRI)

Prej më shumë se 3 dekadash në sistemin e drejtësisë,
x
BREAKING NEWS

SPAK një tjetër goditje të fuqishme/ Nis hetimet pasurore për 32 emrat 'VIP' që bënë bujë në mega-operacionin, në “sitë” llogaritë bankare dhe pronat e paluajtshme

SPAK një tjetër goditje të fuqishme/  Nis hetimet pasurore
x
BREAKING NEWS

Digjet raundi i dytë/ Mbledhja në Komisionin e Ligjeve për zgjedhjen e Presidentit të ri zgjat vetëm 3 minuta, ja çfarë pritet të ndodhë sot në orën 18:00

Digjet raundi i dytë/ Mbledhja në Komisionin e Ligjeve për
x
BREAKING NEWS

‘Bomba’ e Arian Çanit, zbulon lëvizjen e papritur që do bëjë kryeministri Rama shumë shpejt: Nuk e ka lënë me kaq

‘Bomba’ e Arian Çanit, zbulon lëvizjen e papritur
x

Politike

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet vendore, nuk ankimoi në Gjykatën Kushtetuese paligjshmërinë e 30 qershorit

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet

Përveç me Sali Berishën dhe mazhorancën qeverisëse, Partia Demokratike ka hapur edhe një front lufte edhe me presidentin Ilir Meta. Ky i fundit ditët e fundit ka shtura sulmet në adresë të PD-së, ndërkohë që dje akuzoi disa herë kryedemokratin Lulzim Basha se braktisi me vetëdije qytetarët dhe bojkoti zgjedhjet vendore të 30 qershorit të vitit 2019, duke ia dhënë të gjitha bashkitë Partisë Socialiste. Por të gjendur përballë kësaj situate, dje Partia Demokratike ka reaguar “flakë për flakë” kundër Metës, ku jo vetëm që e ka “gozhduar” atë. Ka qenë sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, i cili përmes një statusi në rrjetet sociale ka nxjerr faktet e pazareve të Metës me 30 qershorin, ndërsa zbulon edhe detaje se si presidenti ja ngeci topin shoqatës së bashkive për ankimimin në Kushtetuese. Madje Bardhi thekson se Presidenti nuk e mbajti premtimin për t’i shkuar deri në fund të vërtetës kushtetuese për zgjedhjet lokale të 30 Qershorit 2019. “Një sulm më shumë, një sulm më pak nga Ilir Meta, nuk ndryshon asgjë në raport me të vërtetën. Presidenti nuk e mbajti premtimin për t’i shkuar deri në fund të vërtetës kushtetuese për zgjedhjet lokale të 30 Qershorit 2019. Ai nuk iu drejtua Gjykatës Kushtetuese për të provuar se kishte të drejtë për shtyrjen e zgjedhjeve. Gjuha e Foltores nuk mund të jetë kurrë gjuhë e institucionit të Presidentit, pavarësisht halleve të përbashkëta të Ilir Metës, Edi Ramës dhe Sali Berishës. Duke i uruar punë të mbarë Presidentit të Republikës, i sugjeroj lexim të kujdesshëm të vendimit të Gjykatës Kushtetuese”, shkruan Bardhi.

Reagon Meta

Por për Metën kjo nuk është aspak e vërtetë. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Meta i drejtohet Bashës si deputet duke nënkuptuar qartë se në luftën brenda PD-së është pozicionuar krah ish-kryeministrit Sali Berisha. “I rikujtojmë deputetëve Basha-Bardhi, që Presidenti i Republikës nuk është as subjekt zgjedhor, as përfaqësues i ndonjë partie garuese në zgjedhje, dhe as hyn në llojin e atyre institucioneve që kanë për detyrë që sa herë ka garë elektorale të ndjekë nëpër gjykata partitë politike, apo të mbrojë interesat e ndonjë force politike të caktuar. Kjo është detyrë e vetë forcave politike që pretendojnë se ekzistojnë për të shëndoshur dhe ruajtur demokracinë, dhe që duhet të bëjnë gjithçka për realizimin e një procesi zgjedhor kushtetues, për të ruajtur të pacenuar të drejtat themelore të qytetarëve që ata pretendojnë se përfaqësojnë, ku më themelorja të drejtën për të zgjedhur përmes një procesi votimesh të lirë, të fshehtë, të ndershëm dhe ndërmjet alternativave”, shkruan ai.

Bardhi: Meta, “hallexhi” që jeton në “Lalëz”

Por nuk ndalet me kaq, pasi sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka vijuar dje me replikat në distancë me presidentin e vendit, Ilir Meta. Përmes një statusi të dytë në rrjetet sociale, Bardhi i thotë me ironi Metës se më keq do të bëhet për “hallexhinjtë e Gjirit të Lalëzit”, duke shpërndarë një video ku Meta flet me tone të larta para zgjedhjeve të 25 prillit. “Rëndë, shumë rëndë zoti President! Edhe më keq do të bëhet për hallexhinjtë e Gjirit të Lalëzit dhe të Surrelit, që janë bërë bashkë kundër PD! Një kërkesë kam: Bëji një analizë edhe fjalive të tjera të miat për shërbimin që bashkë me hallexhiun tjetër, i bëni padronit në qeveri. E vërteta nuk fshihet dot pas hartimeve të gjata, pa përmbajtje dhe pa argument”, u shpreh ai. Meta reagoi sërish. Sipas tij presidenti nuk mund të dekretojë, apo të mos dekretojë datë zgjedhjesh sipas kapriçove dhe oreksit të forcave politike.

 

Më të lexuarat