BREAKING NEWS

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të ketë hetime nëse...

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të
x
BREAKING NEWS

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po bën FBI me këtë çështje

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me kryeministrin: Rama ka anuluar aktivitetet, që nga e mërkura...

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me
x
BREAKING NEWS

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E dashura e McGonigal i dërgoi e-mail FBI, kërkoi hetimin e tij

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal dhe plas deklaratën e fortë: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda...

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së
x
BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x

Politike

"Përfshirë dhe Ramën"/ Berisha i ftoi në aleancë, reagon kreu i Bashkimit të Sindikatave: Ne pranojmë çdo parti!

"Përfshirë dhe Ramën"/ Berisha i ftoi në

Kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Shqipërisë, Gëzim Kalaja, ka folur për takimin e Sali Berishës me krerët e disa sindikatave dhe thirrjen e tij për tu bashkuar në grevë. 

Kalaja, i ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit", tha se takimi ka qenë informues, pra për tu bërë me dije për strategjinë e PD-së, por shtoi se ata pranojnë çdo parti për bisedime, madje edhe Edi Ramën. 

Gëzim Kalaja: Takimi me zotin Berisha ishte për të dëgjuar alternativat dhe strategjitë e PD, për daljen nga kriza dhe situata, që ka pushtuar Shqipërinë dhe vendet e tjera, për shkak të krizës energjitike, etj. Ishte një takim që e konsideroj shumë pozitiv.

Ylli Rakipi: Ju jeni në një bashkëpunim me liderin e opozitës, Berishën. Çfarë do të bëni konkretisht ju?

Gëzim Kalaja: Sindikatën mund ta thërrasë çdo forcë politike dhe ne nuk refuzojmë atë që na fton për bashkëpunim.

Ylli Rakipi: Mund t’ju ftojë edhe Edi Rama?

Gëzim Kalaja: Ne jemi të gatshëm të ulemi në tavolinën e bisedimeve. Ne kërkojmë mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Punës. Kryeministri të na dëgjojnë cfarë themi ne. As dëgjon dhe as nuk ka dialog.

Ylli Rakipi: Jo nuk dëgjon më ai. 

Neritan Sejamini: Sa është numri total në konfederatën tuaj?

Gëzim Kalaja: 55 mijë punonjës të vërtetuar.

Neritan Sejamini: Ka ndonjë sektor të mbipërfaqësuar?

Gëzim Kalaja: Po, është sindikata e minatorëve, e arsimit, ndërtimit.

Ylli Rakipi: Frymë sindikaliste nuk ka në Shqipëri.

Gëzim Kalaja: Ne kemi rritur pagat deri në 1.2 milionë të vjetra. Kemi ulur moshën e pensioneve për minatorët e shumë të tjera. Sindikata e minatorëve ka qenë në aktivitet të plotë 100%.

Neritan Sejamini: Nëse ju vendosni të bëni një grevë, për çfarëdolloj arsye, sa efikas jeni? Ju binden anëtarësia?

Ylli Rakipi: Po në vitet e qeverisjes së Ramës çfarë keni bërë?

Gëzim Kalaja: Kemi bllokuar rrugët, kur ishte problemi i furgonave. Shfletoni arkivat.

Ylli Rakipi: Unë di që ndonjë përpjekje serioze për të pasur sindikata, ka ndeshur me goditje të mëdha, që janë shembur. Unë e kam frikën, a do ti bëni dot?

Gëzim Kalaja: Greva dhe protesta është arma e fundit.

Më të lexuarat