BREAKING NEWS

COVID-19/ 6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri, ja zonat "më të nxehta"

COVID-19/  6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e
x
BREAKING NEWS

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i përgjigjet Kurtit: Faleminderit

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i
x
BREAKING NEWS

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë për përjashtimin nga PD të Berishës dhe lëshon paralajmërimin e fortë: Këta të tre janë fatkeqësia më e madhe për çdo shqiptar!

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë
x
BREAKING NEWS

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të fillojmë përgatitjet për ...

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të
x
BREAKING NEWS

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen të gjitha takimet. Zbardhet njoftimi zyrtar

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen
x
BREAKING NEWS

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali Berishën: Ndodhet në vështirësi! Aq i fortë është ai, sa kur kishte përballë Ramiz Alinë...

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e fuqishëm për politikën shqiptare

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e
x
BREAKING NEWS

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan qeverinë “Rama 3”, ja kush abstenoi (EMRAT)

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan
x

Politike

Përjashtimi i Berishës, deputeti i PD-së krah Bashës: Në politikë je i detyruar të marrës vendime të tilla

Përjashtimi i Berishës, deputeti i PD-së krah Bashës:

Deputeti i PD Enkelejd Alibeaj u shpreh se çdo demokrat ishte përballë një vendimi dhe një dileme të madhe, lidhur përjashtimin e Berishës.

Në një intervistë televizive, ai tha se në politikë je i detyruar që të marrësh vendime shumë të forta e të vështira, për të mbrojtur një interes më të madh, pasi duhet ruajtur aleanca historike me aleatin strategjik, SHBA-të.

Alibeaj: Çdo demokrat ishte përballë një vendimi dhe një dileme të madhe, lidhur me një figurë si Berisha. Marrja e vendimeve të tilla mund të merren vetëm nga kryetari i partisë. Nëse ai do ta kishte deleguar te partia, tek ca trupa që nuk kanë autoritet. Në politikë je i detyruar që të marrësh vendime shumë të forta e të vështira, për të mbrojtur interesin më të madh.

Ne duhet të ruajmë aleancën historike me aleatin tonë strategjik që është SHBA. Prandaj kryetari i partisë nuk mund të shmanget nga vendime të tilla, të imponuara dhe të detyruara, sepse është në lojë edhe interesi i shqiptarëve. Sigurisht që është lënë e hapur edhe mundësia për ta bërë transparent atë vendim.

Alibeaj shtoi se synimi i vetëm i Partisë Demokratike është rrëzimi regjimit të Ramës, duke pasur aleat SHBA-të përballë tij.

Alibeaj: Ne kemi vetëm një synim si parti, të rrëzojmë regjimin që kemi përballë. Në këtë ndërmarrje kaq të vështirë që ka ardhur nga ky regjim, si mund ta rrëzojmë atë, nëse nuk kemi SHBA-të në krah, por do ta kishim në shpinë? Ne nuk mund t’i kemi kundër ose peshë ato dezenjime të Departamentit të Shtetit Amerikan.