BREAKING NEWS

‘Pacientët nuk ushqehen dhe as higjenizohen’ gazetari plas ‘bombën’ live nga spitali ‘Shefqet Ndroqi’: Ministria po gënjen!

‘Pacientët nuk ushqehen dhe as higjenizohen’ gazetari plas
x

Politike

‘Përplasja’ me Wadephul për ndryshimet kushtetuese, Rama i përgjigjet prerë: Parlamenti është sovran, askush s’mund të dalë mbi...

‘Përplasja’ me Wadephul për ndryshimet kushtetuese, Rama i

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur deklaratës së fortë të zyrtarit gjerman, Johann Wadephul për ndryshimet kushtetuese.

“Ndërkohë që ne sigurisht do të diskutojmë detajimin e nismës kushteutese, por pa cënuar asnjë pikë e presje të asaj që do të integrohet në Kodin Zgjedhor nga marrëveshja e 5-qershorit. Parlamenti është sovran, dhe mbi të s’mund të dalë askush. Kjo është paraqitja ime, me faktin se PS është forca qeverisëse dhe jemi kryelartë për të miratuar marrëveshjen e bërë më 5 qershor, dhe gjej fatin të falenderoj miqtë tanë, sidomos ambasadoren amerikane dhe ambasadorin e BE”, shprehet Rama.

"Në planin etik, deklarimi i mikut tonë Wadephul ishte zhgënjues, se nuk flitet me të dëgjuar. Koalicionet as nuk ndalohen as nuk mund të ndalohen. Ato thjesht do të jenë si në çdo vend të Evropës, ku partitë kanë të drejtën të grupohen me kandidatët e tyre. Siç bën CDU me të motrën e vetë CSU. Në planin politik, deklarimi është i ç’balancuar, sepse vetëm mban krahun e opozitës jashtë-parlamentare. Tani, unë dua të merrem me thelbin për t’u sqaruar me të gjithë, qofshin shqiptarët që e mirëpresin hapjen e listave dhe mundësinë për të dhënë një pëlqim për deputetin, qofshin miqtë dhe partnerët. Më vjen keq për faktin se në deklarimin e djeshëm, flitet deri për faktin për vënie në pikëpyetje të të ardhmes evropiane të Shqipërisë, kur Bundestagu nuk i vuri kusht Shqipërisë të bëjë të lumtur Lulzim Bashën. Pikë, kërkesa për Shqipërinë është miratimi i një reforme gjithë-përfshirëse. Shqipëria nuk mund të gjykohet në bazë të anësive politike. Shqipëria duhet të gjykohet mbi bazën e fakteve. Nuk pendohem që e pritëm opozitën në tryezë që shtyu dhe procesin, e në fund bëmë e një marrëveshje me të, ku mori gjithçka kërkoi. Ne s’donim që Shqipëria të mos depolitizonte administratën zgjedhore. Qëllimi ynë ishte depolitizimi i menjëhershëm. Plotësisht i mundshëm dhe i dobishëm për procesin. Falë ndihmës së z.Wadephul kjo marrëveshje u arrit. E shpërfillëm rekomandimin bazë të OSBE/ODIHR, për administratën. Unë nuk pendohem për këtë, por faktet janë të rëndësishme. Është shumë e rëndësishme që të gjykojmë mbi produktin, dhe të gjykohemi për produktin jo për fjalët apo për mbi nivelin e pakënaqësive të një aktori politik", shton më tej Rama.

Kujtojmë se dje nënkryetari i grupit të CDU/CSU në Bundestagun gjerman, Johann Ëadephul, i cili ka bërë një koment të ashpër në rrjetet sociale, ndërsa shprehet kundër ndryshimeve kushtetuese. Sipas zoti Ëadephul, reforma zgjedhore duhet të miratohet nga Parlamenti pa ndryshime, ashtu siç përcaktohet në marrëveshjen e 14 janarit 2020. “