BREAKING NEWS

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të Kavajës, zbardhet dosja e Prokurorisë: Çfarë u zbulua nga pamjet filmike dhe këqyrja e pishinës

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të
x
BREAKING NEWS

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të arrestuar, nga nënkomisari deri tek kryeinspektori. SHÇBA-ja zbulon detajet (EMRAT)

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të
x
BREAKING NEWS

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i shqetësuar presidenti: Ndodhet në një pozitë të vështirë, pritet...

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i
x
BREAKING NEWS

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para, vihet në pranga një 57-vjeçar (DETAJE)

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para,
x
BREAKING NEWS

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të pasurive korruptive nis menjëherë ndjekja penale, 223 politikanë në lupën e SPAK

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të
x
BREAKING NEWS

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e Berishës është e humbur, akuzon ithtarët e ish-kryeministrit se u pasuruan kur ishin në pushtet

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e
x
BREAKING NEWS

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me reagimin e rëndësishëm: Të nisin negociatat pa vonesa!

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me
x

Politike

Përplasja mes Berishës dhe Bashës, analisti i njohur paralajmëron ‘tërmet’ në PD: Ky është rreziku më potencial!

Përplasja mes Berishës dhe Bashës, analisti i njohur

Kreu i unionit të gazetarëve Aleksandër Çipa ka analizuar situatën politike në vend dhe përplasjen e bujshme mes Bashës dhe Berishës.

Opozita e përçarë? Situata problematike është pasi Berisha kërkon të rrëzojë Bashën dhe për të krijuar proces të ri zgjedhor, kjo betejë mban një kontekst tjetër sepse kriza mes të dyve nisi pas një kërkese të SHBA pas shpalljes “non grata” dhe pas një vendimi ku Berisha u akuzua për korrupsion dhe pengim të demokracisë. Këmbëngulja se Bashës ja kanë kërkuar amerikanët përjashtimin e Berishës nga ana tjetër nisja e turit të foltores së Berishës me demokratët është një situatë e re në Partinë Demokratike. Shumica socialiste është shumë e avantazhuar. Ngelet për tu parë si do të zhvillohet turi i zotit Berisha dhe a do të çojë kjo në një përplasje të madhe në PD, kjo është një dilemë që pritet të konfirmohet në vijim. Kjo e dobëson opozitën në përballje me socialistët e kryeministrit Rama.

Nëse vjen Berisha në krye të PD, cfarë ndodh në marrëdhëniet me Amerikën – “Nëse Berisha nuk do të ketë një procedim juridik pas atyre akuzave që i janë bërë nga SHBA. Ai ka të gjitha mundësinë për ta bllokuar lidershipin aktual dhe së dyti për ta ndarë PD. Ky është rreziku më potencial, duhet një zgjuarsi nga dy liderët që mos e dëmtojnë këtë institucion publik. Dy protagonistët nuk duhet ta dëmtojnë këtë parti”, përfundoi Çipa.