BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Politike

“Personi nën hetim nuk mund të vendoset në masë sigurie”, ish-ministri i Ramës shpërthen ndaj SPAK: Masat që jep janë anti-ligjore

“Personi nën hetim nuk mund të vendoset në masë

Ish-ministri i drejtësisë, Ylli Manjani ka komentuar masat e sigurisë që jep Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar. Ai  është shprehur se të gjitha masat e sigurisë që SPAK ka dhënë për persona nën hetim janë të paligjshme.

Sipas tij, për personat që janë hetim nuk jepet masë sigurie e tillë, por SPAK i ka dhënë dhe për juristin këtu kemi të bëjmë me një problem shumë të madh demokratik dhe kushtetues.

“Të gjitha masat e sigurisë të SPAK janë të sforcuara ligjërisht, kjo për shkak të një mentaliteti, burg, burg, burg, dhe ju e dini nga vijnë këto thirrje. Persona me status nën hetim, jo të pandehur, jo nën akuzë, që do të thotë jo me prova bindëse, mbahen në burg.

Ky është standard i papranueshëm, askund nuk do ta gjeni këtë standard. Personi nën hetim nuk mund të vendoset në masë sigurie. Është një fazë e hershme hetimi. Nëse 98% e masave të sigurisë që ka dhënë SPAK për persona nën hetim, këtu kemi një problem shumë të madh demokratik, kushtetues, ligjor”, tha Ylli Manjani 

 

Më të lexuarat