Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Piloti dixhital", Berisha: Ja si mashtruan Mimi dhe gjeneral Trafiku!

"Piloti dixhital", Berisha: Ja si mashtruan Mimi dhe gjeneral Trafiku!

Postuar: 15/04/2016 - 16:46

Ish-kryeministri Sali Berisha përmes një postimi në rrjetin social Facebook bën me dije se Mimi Kodheli dhe gjenerali.
 
Berisha nënvizon se Kodheli dhe gjenarali kanë mashtruar.
 
Ja shkrimi i plotë i Berishës:
 
Ja si mashtruan Mimi dhe gjeneral Trafiku!
 
Piloti dixhital denoncon:
 
- Mashtrimin e Mimit dhe gjeneral Trafikut 
 
-Datën e rrëzimit, Helikopteri EC -145 nuk kishte planifikim për fluturim stërvitor për ne Dukagjin!
-Helikopteri qëndroi në fluturim jashtë afateve kohore që qëndrojnë në një stërvitje. Ai ra në liqenin e Shkodrës pas 125 minutave fluturim. 
 
Piloti flet për lidhje të dyshimtë midis fluturimit për në Dukagjin të helikopterit EC -145 dhe fluturimit per ne Dukagjin te helikopterit Shega Trans! 
 
Mungesa e teknikut apo inxhinierit te fluturimit ne bord dhe zevendesimi i tyre me ushtarin profesionist, eshte rreptesisht e ndaluar dhe akuzon per mision jo stervitor. 
Mos aktivizimi i jasteqeve te ajrit dhe sistemeve te tjera te sigurise se helikopterit EC-145, lidhet sipas pilotit dixhital me faktin se pilotet e rene ne krye te detyres ishin ngarkuar me shume se sa kishin kualifikimi i tyre.
I bej thirrje prokurorise se shtetit, te hetoje me seriozitetin me te madh per te nxjerre ne drite te verteten rreth kesaj ngjarje tejet te rende, nga e cila del qarte se Mimi dhe gjeneral Trafiku perpiqen qe ta fshehin ne fundin e liqenit te Shkodres. Per me gjate lexoni mesazhin e pilotit dixhital! sb
"Pershendetje z Berisha ju falenderoje per qendrimin qe keni mbajtur keto dite ndaj çeshtjes se rreximit te helikopterit EC-145.Si pilot i ketij repart per te ndihmuar sado pak ne zbardhjen e te vertetes te kesaj ngjarje tragjike ne te cilien humben jeten koleg dy te mije duaj te theksoje se hetimi serioz i kesaj çeshtje duhet te ju japi pergjigje pyetjeve qe vijojne
 
Pse u dregua jasht çdo plani te asaj dite te stervitjes ne - -Dukagjin helikpoteri EC-145.Dukagjini nuk ishte ne planin e stervitjes te asaj dite
 
-A kishte lidhje fluturimi ne Dukagjin helikpterit EC-145 me fluturimin ne te njejten kohe po ne Dukagjin te helikopterit Shega Trans
 
-Koha e stervitjes per helikopteret e regjimentit tone esht si regull i prere 1 ore e 30 min.
 
-Pse qendroje mbi dy ore ne fluturim helikopteri EC-145 ?ai esht rrexuar mbi liqenin e Shkodres pas 125 minutash fluturimi.Zgjatja e fluturimit mund te krijoje probleme te renda edhe nga karburanti sidomos ky i yni!
-Pse ne bordin e helikopterit ne fluturim stervitor nuk ishte ashtu si çe percakton ne menyre prere regullorja,inxhinjer apo teknik fluturimi por ishte nje ushtar profesionist qe e ka te ndaluar kategorikisht fluturimin me helikopter ne stervitje
 
Çfar misioni kishte ne bordin e helikopterit ushtari profesionist??
 
Pse nuk u aktivizuan jastiqet e ajrit ne kembet e helikopterit me te cilat ai mund te notoje ne uje,dhe asnjeri nga sistemet tjera te sigurise dhe shpetimit te tije dhe se fundi,
 
A ka lidhje ky mosaktivizim i sistemeve te sigurise te helikopterit te mbytur me faktin se asnjeri nga koleget e mij te ndjere ne bord nuk plotesonin kushtet teknike profesionale te kerkuara per pilotimin e helikopteritEC-145 
A ploteson kushtet kompania e mirmbajtejes e cila thuhet se esht perzgjedhur nga njohjet e sekretarit te pergjitheshem Arjan Kraja me miratim te ministres?
 
Dhe nje here ju falenderoje per insistimin tuaj ne zbardhjen e te vertetes te kesaj ngjarje shokuese per njesine tone por mendoj se vetem nje hetim i guximshem i paanshem i ketyre ceshtjeve do te mund te nxjerre nga fundi i liqenit te verteten e kesaj ngjarje tragjike,me shume respekt F.B"
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/07/2019 - 16:37

Zv.ministrja e Brendshme Romina Kuko, e cila njëkohësisht është edhe kryetare e Grupit Ndërinstitucional të Punës ka njoftuar se qeveria po bën përgatitjet për hapjen e Kapitullit 24, nëse hapen negociatat me BE-në.

Postuar: 20/07/2019 - 16:17

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi ka reaguar sa i takon dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga pos

Postuar: 20/07/2019 - 15:35

Partia Demokratike i kërkon Prokurorisë të hetojë krimin elektoral të 30 qershorit.Opozita ka kal

Postuar: 20/07/2019 - 14:55

Kreu i LDE-së Arian Galdini ka reaguar lidhur me dorëheqjen e Ramush Haradinajt nga posti i Kryem

Postuar: 20/07/2019 - 14:51

Pas aktit të dorëheqjes së parevokueshme të Ramush Haradinaj si kryeministër i Kosovës, ka ardhur

Postuar: 20/07/2019 - 14:50

Shkarkimi i Presidentit Ilir Meta duket se nuk do të jetë një proces aspak i lehtë për mazhorancë