Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Plak autik”/ Deputeti i përvishet keq Alket Hysenit: Politika do dilte e fituar nëse vendin tënd do e zinte...

Postuar: 20/11/2018 - 12:13

Deputeti i PS Alket Hyseni, ditën e djeshme në një përgjigje për Berishën, e quajti këtë të fundit “një plak autik” duke fyer kështu ata që vuajnë nga autizmi.

Hyseni e përsëriti disa herë fjalën “autik” në formë fyese për ish-kryeministrin por ka ndeshur në një reagim masiv në rrjetet sociale.

Për këtë ka reaguar edhe deputeti Agron Shehaj i cili ndryshe nga Hyseni jep miliona lekë në vit për fondacionin “Down Syndrome Albania”. Shehaj i kërkon deputetit të PS të dorëhiqet.

“Nëse vendin e Hysenit do e zinte një person me aftesi ndryshe, politika do dilte e fituar”, shkruan Shehaj.

REAGIMI I PLOTË I SHEHAJT:

E dini cili është çmimi më i bukur që kam marrë gjatë gjithë karrierës sime në biznes e politikë? Vleresimi nga komuniteti i personave me sindromen Doën, dhënë nga Organizata Ndërkombëtare e Sindromës Down per kontributin tim per femijet me sindromen Down te Fondacionit @Down Syndrome Albania.
Si kontribues i hershëm i këtij fondacioni, si deputet, si qytetar por edhe si baba, ndiej detyrën të reagoj ndaj gjuhës fyese e denigruese të deputetit Alket Hyseni.
Hyseni përdor gjendjen e të prekurve nga autizmi si formë fyese.
U ndjeva i neveritur. Jam i sigurtë që Hyseni nuk e di çfarë është autizmi, nuk e ka takuar kurrë një fëmijë ne spektrin e autizmit apo me sindromen Doën dhe s’ka njohur kurrë dy prindër që luftojnë në mënyrë të vazhdueshme per te ndryshuar mendësi si kjo e tij.
Pikërisht për këtë ai duhet sot, së paku, të kërkojë ndjesë. Dhe, nëse i ka mbetur ndopak ndërgjegje, të japë urgjent dorëheqjen.
Nëse vendin e Hysenit do e zinte një person me aftesi ndryshe, politika do dilte e fituar.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 14:52

Deputeti i PD Gent Strazimiri paralajmëron kryeministrin Rama duke i thënë se ka nisur numërimi.

 “Kur të të vijnë tek zyra i numëron me terezi sa janë fiks... ti veç prit aty, mos ik!

Postuar: 11/12/2018 - 14:31

Teksa Tirana është paralizuar nga protestat masive të studentëve, Partia Demokratike hap sot dyer

Postuar: 11/12/2018 - 14:06

Mesazhe inkurajuese për zgjedhjen e anëtarëve të KLP ka dhënë ministrja e Drejtësisë Etilda Gjona

Postuar: 11/12/2018 - 13:56

Deputeti i LSI,  Shezai Rrokajka ka reaguar ditën e sotme për protestën që ka mbërthyer vend

Postuar: 11/12/2018 - 13:31

Ish-deputeti i LSI-së, Nikollaq Neranxi, njëherësh biznesmeni i njohur ka reaguar pas qëndrimeve

Postuar: 11/12/2018 - 13:31

Ndërsa studentët janë duke protestuar para Ministrisë së Arsimit dhe kanë paralajmëruar përshkall

Postuar: 11/12/2018 - 12:54

Universiteti i Shkodrës ka plotësuar tre kërkesat kryesore të studentëve të cilët disa ditë më pa