Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Plani për bregdetin, Gjermeni: Fund ndërtimeve pa leje

Plani për bregdetin, Gjermeni: Fund ndërtimeve pa leje

Postuar: 23/10/2013 - 18:12

Ministrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina Gjermeni, zhvilloi një takim me kryetarët e njësive të qeverisjes vendore, për të diskutuar për fillimin e procesit të Planit të Integruar të Bregdetit, si edhe hapat që duhet të ndërmerren në këtë drejtim. Gjermeni tha se qëllimi kryesor i Planit të Integruar për Bregdetin është harmonizimi i të gjitha planeve vendore, në funksion të planifikimit dhe zhvillimit të qëndrueshëm në të gjitha njësitë vendore të zonave bregdetare.

Ministrja Gjermeni u shpreh se do të ndërhyhet me të gjitha ndërtimet e paligjshme, sidomos ato në zonat bregdetare, ndërsa theksoi se në çdo rast nevojitet një bashkëpunim i ngushtë mes strukturave të qeverisë dhe atyre të pushtetit lokal.

Në takim u theksua se përpara hartimit të Planit të Integruar për Bregdetin, do të nënshkruhet një marrëveshje bashkëpunimi me njësitë vendore. Nisja e procesit të hartimit të Planit të Integruar për Bregdetin, u vendos në mbledhjen e parë të Këshillit Kombëtar të Territorit (KKT), në 8 tetor.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 26

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/07/2018 - 21:33

Deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu ka reaguar pas deklaratës së sotme të ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati lidhur me marrëveshjen për detin me Greqinë.

Postuar: 22/07/2018 - 20:42

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, i ka dërguar sot një letër kryetarit të Kuv

Postuar: 22/07/2018 - 20:08

Mes polemikave dhe akuzave nga ana e opozitës se Shqipëria ka vendosur që të shkëmbejë territore

Postuar: 22/07/2018 - 19:20

Ministri i jashtëm gjerman, Michael Roth, në një konferencë me homologun e tij Bushati, ka deklar

Postuar: 22/07/2018 - 19:16

Ministri gjerman ndodhet për një vizitë zyrtare në Shqipëri me homologun e tij Ditmir Bushati

Postuar: 22/07/2018 - 18:04

Që kur maxhoranca miratoi ligjin për vettingun në Policinë e Shtetit, Partia Demokratike e cilëso

Postuar: 22/07/2018 - 15:53

Pakënaqësi dhe përçarje në Partinë Demokratike në Dibër.