BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Politike

Plas keq sherri/ Deputeti shqiptar del me kërkesën e papritur në mes të Parlamentit!

Plas keq sherri/  Deputeti shqiptar del me kërkesën e papritur në

Debati për ndryshimet kushtetuese në Parlamentin e Serbisë u shoqërua me përplasje të forta verbale. Protagonistët kryesorë ishin deputeti shqiptar i Luginës së Preshevës, Shaip Kamberi, dhe kryeministrja, Ana Brnabic.

Kamberi foli për një ndryshim tërësor të kushtetutës dhe përmendi si problematike, preambulën që përcakton Kosovën si pjesë të Serbisë.

“Edhe pse shumë autorë e konsiderojnë pa efekt juridik, nuk është e detyrueshme, qoftë për shkak të natyrës së saj tepër formale nuk ka sanksione, qoftë sepse nuk konsiderohet normë juridike, sepse nuk parasheh rregula të sjelljes. Preambula e Kushtetutës gjithashtu paraqet pengesë për integrimin europian të Serbisë. Një preambulë e këtillë është pengesë serioze për normalizim të raporteve me Kosovën.”, deklaroi Kamberi.

Kjo deklaratë irritoi kryeministren Brnabic që foli me një ton denigrues ndaj Kosovës, duke theksuar se është e pavarur po aq sa një lagje e Beogradit.

“Nuk është e drejtë t’i referohemi kushtetutës së Kosovës sepse jeni anëtar i parlamentit të një vendi ku bën pjesë si territor. Është krahina jonë dhe duhet ta respektoni ktë. Nuk ka kushtetutë të Kosovës për këtë parlament dhe ata fituan pavarësinë pa pyetur askënd, as edhe një qytetar të vetëm.”, theksoi ajo.

Deputet ishqiptar I parlamentit serb tha se grupi parlamentar i Luginës së Preshevës nuk do të marrë pjesë në ndryshimin e pjesshëm të kushtetutës. Viktimat e luftës së fundit me Kosovën ishin një tjetër temë debati. Kryeministrja Brnabic, tha se i vjen keq për të gjithë të vrarët, familjet e tyre dhe të gjithë të zhdukurit që kërkohen ende, ndërsa pretendoi se Serbia ka hetuar të gjitha varret në territorin e saj që janë sinjalizuar nga Kosova dhe Kryqi I Kuq ndërkombëtar, përveç dy rasteve që po shqyrtohen aktualisht.