Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Plas skandali me reformën në drejtësi, njerëzit e Soros draft sekret natën e 29 Dhjetorit, injorohet Venecia

Plas skandali me reformën në drejtësi, njerëzit e Soros draft sekret natën e 29 Dhjetorit, injorohet Venecia

Postuar: 08/01/2016 - 07:47

Kthesa të pritura, përmbysje, orë tensioni, skandale dhe drafte sekrete për reformën në drejtësi. Natën e 29 Dhjetori, njerëzit e Soros, të quajtur ndryshe ekspertët e nivelit të lartë, kanë miratuar në mënyrë sekrete dhe të njëanshme, një draft të tyre për reformën në drejtësi, pa konsensusin dhe miratimin e Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe Partisë Demokratike. Janë po ata ekspertë, të cilët miratuan projektin e parë, i cili u rrëzua në masën 70 për qind nga Komisioni i Venecias. Tensionimi i raporteve mes PS dhe LSI, në ditët e para të janarit, duket se nuk ka qenë i rastësishëm. Teksa PD, LSI dhe disa ambasadorë bënin thirrje për konsensus, grupi i ekspertëve të parë, i përbërë nga njerëz të Fondacionit Soros në Tiranë, janë ulur dhe kanë hartuar një draft të tyren, me pretendimin se kanë reflektuar sugjerimet dhe rekomandimit e Komisionit të Venecias. Gazeta SOT ka zbardhur draftin e dytë të njëanshëm, i cili është paraqitur në tryezën e negociatave. Drafti është hedhur poshtë nga ekspertët e Partisë Demokratike, ndërsa Lëvizja Socialiste për Integrim është befasuar. Drafti, për hetimin e të cilit kanë marrë pjesë edhe katër ekspertë të Soros, ndryshonte në shumë pika me projektin e parë, por i devijon në disa parashikime të rëndësishme opinionit të Komisionit të Venecias. Drafti mund të konsiderohet si një sfidë e hapur që Partia Socialiste dhe qeveria i bën jo vetëm Venecias dhe Partisë Demokratike, por edhe Lëvizjes Socialiste për Integrim. Projekti i dytë nuk përfaqëson mendimin të PS-PS-LSI, por vetëm ekspertët e lartpërmendur. Projekti është diskutuar nga ekspertët politikë. 
 
Ndarja 
Disa ditë pas Komisionit të Venecias palët janë pozicionuar qartë dhe rolet duken të ndara. Lëvizja Socialiste për Integrim kërkon që opinioni i Komisionit të Venecias të jetë pikë reference për reformën në drejtësi. Partia Demokratike është kundër formulës së PS për zgjedhjen e kryeprokurorit dhe gjyqtarëve kryesorë. Partia Socialiste dhe njerëzit e Soros në Shqipëri kërkojnë t’i qëndrojë variantit të parë, ndërsa këmbëngul në ndërprerjen e mandatit të kryeprokurorit. Ndërsa ambasadorët këmbëngulin tek konsensusi.
 
Mbledhja 
Më datën 29 dhjetor, ekspertët e nivelit të lartë, pa përfaqësuesit e Ministrisë së Drejtësisë dhe Partisë Demokratike, kanë miratuar projektin e dytë për reformën në drejtësi. “Dëshiroj t’ju informoj se Ekspertët e Nivelit të Lartë (vendas dhe ndërkombëtar) pranë Komisionit të Posaçëm Parlamentar, në një proces pune intensiv gjatë fundit të muajit dhjetor, përfunduan rishikimin e projektit kushtetues, të hartuar prej tyre, mbështetur në rekomandimet e Opinionit paraprak të Komisionit të datës 21 dhjetor 2015 si dhe në reflektimet përkatëse të dala nga konsultimi publik i zhvilluar gjatë muajit nëntor me grupet e interesit dhe komunitetin e profesionistëve në vend. Ky projekt i rishikuar më datë 29 dhjetor ju është dhënë për njohje edhe ekspertëve të grupeve politike parlamentare dhe atyre të institucioneve të sistemit të drejtësisë”, ka deklaruar Fatmir Xhafaj, kryetar i Komisionit për Reformën në Drejtësi. 
 
Adriatik Doçi  
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/06/2019 - 14:28

“A do ketë marrëveshje opozitë-qeveri në minutën e fundit?”, kjo ka qenë pyetja që ministri i  Turizmi, Blendi Klosi i ka kthyer përgjigje.  Në studion e “Report Tv” ai është përgjigj

Postuar: 24/06/2019 - 14:28

Pas vendimit që mori Kolegji Zgjedhor ditën e sotme për zhvillimin e zgjedhjeve lokale në vend, k

Postuar: 24/06/2019 - 14:14

Përfaqësuesi ligjor i PD-së në KQZ, Ivi Kaso ka reaguar pas vendimit të Kolegjit Zgjedhor për zgj

Postuar: 24/06/2019 - 14:14

Pas vendimit të Kolegjit Zgjedhor për të lënë në fuqi 30 qershorin, duke rrëzuar dekretin e Presi

Postuar: 24/06/2019 - 14:08

Ndërkohë Sali Berisha akoma nuk e ka thënë edne fjalën e tij në lidhje me vendimin e Kolegjit Zgj

Postuar: 24/06/2019 - 14:04

Pas vendimit të Kolegjit Zgjedhor për lënien në fuqi të 30 qershorit si datën e zhvillimit të zgj

Postuar: 24/06/2019 - 14:03

Rreth një orë më parë, Kolegji Zgjedhor dha vendimin përfundimtar për zgjedhjet vendore, duke e l