BREAKING NEWS

Bashkimi Europian nuk e futi Shqipërinë në listën e vendeve për lëvizjen e lirë, mjeku Alimehmeti tregon ‘provat’ pse kjo nuk duhet të ndodhte

Bashkimi Europian nuk e futi Shqipërinë në listën e vendeve
x

Politike

Po bëni zëdhënësin e Edi Ramës në këtë studio? Spartak Ngjela i jep përgjigjen e prerë analistit të njohur

Po bëni zëdhënësin e Edi Ramës në këtë

Analisti Gjekmarkaj e ka cilësuar Ngjelën si zëdhënës të një tiranie që po vendoset në Shqipëri. Nga ana tjetër, Ngjela tha se reforma në drejtësi është në dorë të ndërkombëtarëve dhe vendimet për institucionet i marrin ata si në rastin e Kushtetueses duke shmangur kështu Kuvendin dhe maxhorancën nga përgjegjësitë.

Debati në studio:

Ngjela: Katër do shkojnë në procese, do fitojnë apo jo është puna e mbrojtjes.

Gjekmarkaj: Qëndrimet e dhënë në 30 vite i ka pasur mjaft interesante. Unë avokatin e kam të bëjë shpesh herë pirueta juridike për arsye humoresh personale dhe nuk e kuptoj dot si njeri që ka një background të tillë mund të bëhet zëdhënës i një tiranie që po vendoset në Shqipëri. Edhe ta mbulojë me retorikë, thelbi është që në Shqipëri po kapen institucionet.

Ngjela: Këtu drejtojnë ndërkombëtarët.

Gjekmarkaj: I bie që ju në këtë rast bëni zëdhënësin e Edi Ramës në këtë studio.

Ngjela: Informacioni është ky, nga të tërë këta që kanë vajtur për gjykatën Kushtetuese vetëm dy nuk kanë kaluar nga ndërkombëtarët, këta që ka vënë Meta. Nuk i pranojnë ndërkombëtarët, pikë. Do ta dëgjoni kur të thonë, nuk i pranojmë. Ne nuk e bëjmë dot reformën.