BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Politike

“Po harrojmë fokusin për t’u shndërruar në forcë alternativë politike” Tabaku kundër mosbindjes civile të Berishës: Opozita duhet të ndalë këtë sulm vrastar të njëri-tjetrit në foltoren e Kuvendit

“Po harrojmë fokusin për t’u shndërruar në

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku e ftuar një program televiziv foli për situatën brenda PD-së dhe aksionin politik opozitar në Kuvend.

Tabaku u shpreh se nuk është dakord me formën e protestës nga ana e opozitës, por shtoi se kërkesat e kësaj të fundit  janë të drejta. Më tej ajo tha se opozita duhet të ndalë këtë sulm vrastar të sulmit të njëri-tjetrit në foltoren e Kuvendit.

Pjesë nga intervista:

Projektbuxheti u miratua në 8 minuta. Opozita në kushtet ku është vendosur a duhet ta diskutonte për buxhetin?

Tabaku: Duhet ta diskutonte. Mendoj se PD, opozita e ka vendosur qeverinë në një pozicion të vështirë kur ka përdorur argumente, fakte. Ka forma nga më të ndryshme për të protestuar. Unë nuk jam dakord, por nuk dua të bëj as moralisten. Njerëzit kanë nevojë që mllefin, ta shprehin ndryshe e jo vetëm me largim. Njerëzit kanë nevojë të dëgjojnë që ne të jemi forca alternative. Unë do kisha preferuar që të kishim diuskutuar për buxhetin, por dua të them që edhe kërkesat e opozitës janë të drejta. Njerëzit kanë nevojë të dëgjojnë se çfarë po ndodh sot.

Si jeni ndjerë ju në këto seanca?

Tabaku: Nuk jam ndjerë mirë. Jam një nga deputetet që e përdor shumë Parlamentin. Nuk është normale, demokraci funksionale që buxheti të miratohet në atë formë.

Së pari nuk jam komode që të komentoj kolegët e mi të opozitës. Kam thënë dhe publikisht që nuk jam dakord me këtë mënyrë, pasi nuk po na sjell një gjë të re. Po harrojmë fokusin për t’u shndërruar në forcë alternativë politike.

Pas zgjedhjeve lokale kam thënë që PD duhet të kanalizojë këtë arrogancën, mllefin që kanë shqiptarët dhe të fokusohen se çfarë duhet të bëjmë më mirë. PS po bën atë që di të bëjë më mirë, propagandën. Ne duhet të jemi të aftë të bëjmë atë që dimë të bëjmë. Ne s’mund të ndryshojmë dot kauzat nga sot e nesër. Opozita duhet të ndalë këtë sulm vrastar të sulmit të njëri-tjetrit në foltoren e Kuvendit. 

Më të lexuarat