BREAKING NEWS

Regjistrohen 40 raste të reja me koronavirus, asnjë viktimë në Shqipëri

Regjistrohen 40 raste të reja me koronavirus, asnjë viktimë
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha do të largohet përfundimisht nga Partia Demokratike? Kreshnik Spahiu bën parashikimin e BUJSHËM, zbërthen skenarin e ish-kryeministrit: Do ndodhë në shtator. Uroj që ambasadorja Kim të kuptojë këtë!

Sali Berisha do të largohet përfundimisht nga Partia Demokratike?
x
BREAKING NEWS

“Një ndryshim i madh po vjen”/ Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’, zbulon për herë të parë fundin fatal që e pret Sali Berishën pas shpalljes ‘non grata’: Deklarata e Yuri Kim rrugë shpëtimi për Bashën, ja çfarë pritet

“Një ndryshim i madh po vjen”/ Spartak Ngjela lëshon
x
BREAKING NEWS

Vjen momenti i shumëpritur! Mbërrijnë në atdhe 5 gra dhe 14 fëmijë shqiptarë që ishin të ngujuar në kampin e ferrit ‘Al Hol’ në Siri, shoqërohen nga Rama dhe Çuçi (VIDEO)

Vjen momenti i shumëpritur! Mbërrijnë në atdhe 5 gra dhe 14
x

Politike

“Po luan shumë mirë”, diplomati Agim Nesho komenton zhvillimet e fundit politike dhe lëvizjen taktike të kryeministrit: SHBA përcakton vijat e kuqe

“Po luan shumë mirë”, diplomati Agim Nesho komenton

I pyetur për ndikimin që do të ketë SHBA në arritjen e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë, diplomati Agim Nesho është shprehur se SHBA përcakton vijat e kuqe që përcaktojnë lëvizjen e aktorëve të tjerë të cilët duan të rrisin influencat e tyre në Ballkan.

“Është një pikë kthese në riaktivizimin e boshtit atlantiko europian, është e rëndësishme që SHBA përkrah dhe beson në zgjidhjet që Europa do të bëjë, ndihmon në alencat e NATO-s dhe përcakton vijat e kuqe që përcaktojnë lëvizjen e aktorëve të tjerë të cilët duan të rrisin influencat e tyre në Ballkan. Është ndihmë direkte dhe vetë dekreti i Vuçiç për mosndryshimin e akteve madhore për të thënë që nuk mund të ketë të papritura. Nuk mund të zhduken ato akte që kanë sjellë stabilitet në Ballkan si marrëveshja e Dejtonit, marrëveshja e Ohrit apo Prespës. Hap hapësira që të disinkurajojë lojtarët e tjerë agresivë revizionistë se politika e Vuçiç është vazhdimësi e lëvizjeve revizioniste të Rusisë”.

Sipas Neshos, Kurti po luan shumë mirë dhe deklarata e mëparshme Kurtit që dialogu nuk ishte prioritet i tij ishte një lëvizje taktike e kryeministrit të Kosovës.

“Së pari a është i lirë Vuçiç të luajë këtë lojë të mospranimit? Do të vazhdojë të luajë rolin e një nacionalisti për arsye elektorale. Së dyti jam dakord që duhet të shohim përtej kësaj. Kurti ka gabimet e tij të nacionalizmit të majtë që po tregon me mençuri dhe vizion që liderët paraardhës nuk kanë arritur të shprehin këtë vizion e largamësi si Kurti tani. Kurti kapi esencën e këtij dialogu i cili po servirej për të gjetur një ingranazh që të mundësonte Serbinë të kalonte nga perëndimi në dëm të Kosovës dhe Kurti tha që kjo nuk është prioriteti im. Ishte lëvizje taktike e Kurtit. Ky është një rast klasik i Vetëvendosjes që nuk mund të anashkalohet me marrëveshje të paqes, ku secila palë të gjejë veten. Po luan shumë mirë, është mirë që të ketë një konsensus popullor në Kosovë dhe Kurti ka vizionin për të parë që kjo çështje i takon perëndimit dhe raportet që do krijojë perëndimi”.