BREAKING NEWS

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të Kavajës, zbardhet dosja e Prokurorisë: Çfarë u zbulua nga pamjet filmike dhe këqyrja e pishinës

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të
x
BREAKING NEWS

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të arrestuar, nga nënkomisari deri tek kryeinspektori. SHÇBA-ja zbulon detajet (EMRAT)

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të
x
BREAKING NEWS

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i shqetësuar presidenti: Ndodhet në një pozitë të vështirë, pritet...

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i
x
BREAKING NEWS

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para, vihet në pranga një 57-vjeçar (DETAJE)

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para,
x
BREAKING NEWS

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të pasurive korruptive nis menjëherë ndjekja penale, 223 politikanë në lupën e SPAK

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të
x
BREAKING NEWS

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e Berishës është e humbur, akuzon ithtarët e ish-kryeministrit se u pasuruan kur ishin në pushtet

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e
x
BREAKING NEWS

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me reagimin e rëndësishëm: Të nisin negociatat pa vonesa!

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me
x

Politike

“Po mbështet hapur Bashën”, analisti i njohur zbulon çfarë fshihet pas lëvizjes së ambasadores Yuri Kim në selinë blu: SHBA do të ...

“Po mbështet hapur Bashën”, analisti i njohur zbulon

Analisti Neritan Alibali shprehet se i bindur se vizita e ambasadores amerikane Yuri Kim në selinë blu është mbështetje e hapur për Lulzim Bashën.

I ftuar në “ABC live”, Alibali theksoi se Kim në deklaratat e saj shprehu mbështetjen për realizimin e objektivave të PD, siç janë reforma territoriale dhe ajo zgjedhore. Sipas tij, kreu i PD me numrat që ka në Kuvend e ka të pamundur të realizojë këto dy objektiva dhe kësisoj i nevojitet mbështetja e SHBA, që duket se e ka marrë.

Gjithashtu, analisti thotë se vizita e Kim në PD ishte edhe një mesazh i fortë për të gjitha ata që janë rreshtuar në krah të Sali Berishës, i cili ka nisur aksionin e tij për të shkarkuar Bashën.

“Deklarata e Kim tregojnë disa elementë të rinj. Së pari një mbështetje të hapur për Lulzim Bashën përballë Berishës. Kim deklaroi si detyra kryesore dy nga tre shtyllat e politikave që Basha ka përcaktuar për të ardhmen e afërt, reformën territoriale dhe zgjedhore që do të thotë se Kim dhe SHBA do të mbështesin të gjitha lëvizjet e PD dhe Bashës në arritjet e këtyre objektivave.

Rama ka deklaruar edhe në Kuvend që nuk do të pranojë më negociata anglisht, ndërmjetës midis dy palëve. Por, ndërkohë, Basha po kërkon dhe i është dhënë mbështetja e SHBA për të arritur objektivat e veta. SHBA nga një mospërkrahje për PD deri më sot, të mbështes objektivat e kësaj partie. Basha me numrat që ka në Parlament e ka të pamundur të realizojë objektivat e veta. Së shpejti, të paktën zyrtarisht zgjedhjet lokale janë në 2023. Puna për reformën territoriale dhe ligjin elektoral duhet të fillojë që tani, nëse rast se Gjykata Kushtetuese nuk i shpejton. Opozita nuk ka interes të hyjë në zgjedhje me këtë ndarje. Kim këtë e ka mbështetur.

Deklarimi i KIM është mesazh për një pjesë të madhe të mbështetësve që janë bashkuar me Berishën. Problemi qëndron që situata është e tillë që për herë të parë në historinë e partive politike nuk ka një presion ndaj drejtuesve për të mos marrë pjesë. Nuk ka presion për të mos marrë pjesë,” tha ai.