Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

‘PO’ për negociatat, "Deutsche Welle" zbulon për herë të parë kushtet e Gjermanisë për Shqipërinë

Postuar: 18/09/2019 - 15:55

Publikohen për herë të parë 9 kushtet që Gjermania i ka vendosur Shqipërisë për të marrë 'OK'-in për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE.

Korrespondetja e ‘’Deutsche Welle’’ në Gjermani Anila Shuka paraqiti 9 kriteret që vendi jonë duhet të fitojë të drejtën për të nisur bisedimet për integrim në BE.

Kërkesat e Gjermanisë janë të ashpra, ku kërkohet ngritja Gjykatës Kushtetuese, ndëshkimi i zyrtarëve të korruptuar të drejtësisë, implementimi i Reformës Zgjedhore dhe asaj në Administratë, etj. Në fund kërkohet nga qeveria shqiptare të argumentojë ligjshmërinë e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit.

Parlamenti gjerman do të vendosë në 26 shtator nëse Shqipëria meriton apo jo nisjen e bisedimeve për anëtarësim në BE.

9 kushtet që Gjermania i ka vendosur Shqipërisë janë:

1.Ndërtimi dhe nisja nga puna e SPAK

2.Ndërtimi dhe nisja nga puna e Gjykatës Kushtetuese

3.Plotësimi i vendeve vakant në Gjykatën e Lartë.

4.Nisja e proceseve penale ndaj gjykatësve dhe prokurorëve të rrëzuar nga Vettingu

5.Reforma zgjedhore dhe zbatimi i saj

6.Dënimi i personave të përfshirë në vjedhjen e votave

7.Bilance të suksesshme në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit

8.Reforma në administratë

9.Të sqarohet legjitimiteti i zgjedhjeve lokale

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/10/2019 - 20:40

E ngarkuara me punë e SHBA-ve në ambasadën amerikane në Tiranë Leyla Moses Ones  foli në ceremoninë e 10 vjetorit të Fondacionit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim, ku tha se AADF është sot organizata më e madhe ame

Postuar: 14/10/2019 - 20:33

Deputeti i grupit Parlamentar Halit Valteri i drejtohet Kryetarit të Kuvendit duke thënë se tërhi

Postuar: 14/10/2019 - 20:23

Kryedemokrati Lulzim Basha, i ftuar në 10 vjetorin e themelimit të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Z

Postuar: 14/10/2019 - 20:04

Pasi deklaruan ndryshimin e kryetarit të grupit dhe reagimit të Rudina Hajdarit për të kundërtën,

Postuar: 14/10/2019 - 19:52

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu si rrallë ndonjëherë ka folur në “Ftesë në 5&r

Postuar: 14/10/2019 - 19:27

Deputetja, Rudina Hajdari ka reaguar pas lajmit se është shkarkuar nga posti i kryetares së Grupi