BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Politike

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do kapej kurrë", analisti Mërtiri del me deklaratën e fortë: Tahiri i di bëmat e Ramës, ndaj kryeministri nuk e shet dot

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do

Sociologu Ergys Mërtiri, i ftuar në studion e “Open” në News24 ka komentuar lirimin ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri nga qelia në arrest shtëpie.

Ai u shpreh se Tahiri është një person që nuk do kapej kurrë nëse nuk do dilnin përgjimet e tij në publik nga Italia dhe që më pas nuk iu hoq imuniteti nga parlamenti në një tentativë për ta mbrojtur.

Sipas tij të gjitha këto nuk mund të jenë rastësi, teksa tha se Tahiri u mbrojt nga kryeministri pasi kërcënoi këtë të fundit në publik duke thënë se askush nuk mund t’i vendoste prangat.

Ai shtoi se Tahiri nuk do dënohej kurrë nëse në seancat gjyqësore nuk do kishte përfaqësues të SHBA-ve, ndërsa tha më tej se ka një ujdi mes kryeministrit dhe Tahirit pasi ai ka dijeni për “bëmat e Ramës”, arsye për të cilin ky i fundit “nuk e shet” ish-ministrin.

“Nuk bëhet fjalë që në zyrtari të dënuar iu sëmur befas gruaja dhe atij iu zbatua ligji për ta nxjerrë. Bëhet fjalë për një person që i kanë dalë përgjime në publik se nuk do kapej kurrë. Ajo rrodhi nga italianët. Prokuroria nuk e hetoi, parlamenti nuk i hoqi imunitetin. Dolën skandale që iu mbuluan dhe në fund mori një dënim të vogël për shkak të presionit nga Amerika. Kjo është fabula.

Ata i kanë kopsitur letrat, jam i sigurt për këtë. Por të gjitha këto nuk mund të jenë rastësi, këtu ka influencë. Tahiri tha që nuk ka bir k që  i vendos pranga atij, ishte kërcënim i drejtpërdrejtë për Ramën që e mbrojti pas kërcënimit. Kur ishte ai ministër ishte mbjellë gjithë vendi me hashash, nuk merrej më njeri me bujqësi.

Në këtë vend janë dënuar njerëz se kanë lidhur dritat dhe kanë vrarë veten në burg. Nuk e çan njeri kokën për këtë. Juridikisht ka shtigje pafund. Po të kishte gjyqësor të pavarur nuk do kishte amerikan që do shkonte në gjyqe. Tahiri nuk do dënohej nëse nuk do ishte SHBA në çdo seancë. Nuk është Tahiri problemi, por politika dhe fenomeni. Kryeministri i del në krah sepse duhet të ketë bëma që Tahiri i di dhe Rama nuk e shet. Këtu ka një ujdi dhe është alarm se të gjithë janë të kapur deri në fyt. As dënohet si duhet, as lirohet si duhet.