BREAKING NEWS

Primaret në PD/ Mbyllet numërimi në degën 5 të Tiranës, kush fiton nga 7 kandidatët

Primaret në PD/ Mbyllet numërimi në degën 5 të
x
BREAKING NEWS

Kokalari nuk përmbahet ndaj deputetit të PD-s: Është besnik, por i duhet hequr pak pushteti

Kokalari nuk përmbahet ndaj deputetit të PD-s: Është besnik,
x
BREAKING NEWS

“Shifrat tuaja në mospërputhje me të PD-së”, gazetari ‘zë ngushtë’ Alimehmetin

“Shifrat tuaja në mospërputhje me të PD-së”,
x
BREAKING NEWS

Primaret/ Mori vetëm 32 vota, Sazan Guri shpërthen në akuza: Më vodhën dhe mua

Primaret/ Mori vetëm 32 vota, Sazan Guri shpërthen në akuza:
x
BREAKING NEWS

A ka patur zgjedhës socialistë? Habit me përgjigjen Sali Berisha

A ka patur zgjedhës socialistë? Habit me përgjigjen Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së në Tiranë, Vuçiç ndryshon mendje? Ja kur pritet ta marrë vendimin presidenti serb

Samiti i BE-së në Tiranë, Vuçiç ndryshon mendje? Ja
x
BREAKING NEWS

“Në listat e PD kishte socialistë”/ Plas debati në studio mes kandidatit në Kamës dhe Flamur Nokës

“Në listat e PD kishte socialistë”/ Plas debati në
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Primaret në PD, përfundon numërimi për Bashkinë e Durrësit, ja kush e fitoi

EMRI/ Primaret në PD, përfundon numërimi për Bashkinë e
x

Politike

“Po të mos ishte Amerika këtu do të bëhej hataja”, Milaim Zeka nxjerr prapaskenat dhe bën deklaratën e fortë: Ndërhyrja e ambasadores Yuri Kim...

“Po të mos ishte Amerika këtu do të bëhej

Analisti nga Kosova, Milaim Zeka komentoi sot peticionin e iniciuar kundër ambasadores Yuri Kim. Zeka tha se ambasadorët amerikanë në Kosovë rëndom kanë ndërhyrë deri në tenderët e rrugëve, por ndërhyrja e Yuri Kim në politikën e brendshme është jonormale, kurse në punët të tjera është e drejtë e Amerikës. Ndërsa sipas Zekës, një peticion i tillë ka zero impakt për amerikanët.

“E para që të sqarohem nuk jam as kundër as por peticionit. Në Kosovë, p.sh. po të mos ndërhynin ndërkombëtarët nuk do të ishim shtet, aty ke pas ambasadorin Cristofer Dell që ka ndërhyrë në tenderët e rrugëve, ka ndërhyrë në tenderin e ndërtimit të Pallatit të Drejtësisë, që ja ka dhënë kunatit të tij bullgar, pastaj në shumë punë të tjera, pra ka ndërhyrje, por unë e kuptoj që kemi të bëjmë me një mentalitet turkoaraabofil.

Nuk e quaj normale përzierjen e Kim në përzgjedhjen e liderëve të partive politike, kurse që të përzihet në SPAK është normal se është projekt amerikan për drejtësinë shqiptare, se po të mos ishte ky projekt, për një mijë vjet nuk do të ishin arrestuar as ish-ministra, as deputet.

Peticioni megjithatë do të ketë impakt zero për amerikanët.”, tha Zeka.

Sipas tij, dukshëm ndikimi i ndërkombëtarëve në rajonin e Ballkanit, mes tyre në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni të Veriut, ka qenë i domosdoshëm, sepse sipas tij, po të mos ndërhynin, të gjithë duhet të iknin nga vendi.

“Që të fitoj Berisha ose Meta përballë Blinken, Kim e SHBA është e pamundur, se mos me qenë ndërhyrje amerikanëve nëpër vendet e Ballkanit, mes tyre në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni të Veriut, të gjithë duhet të iknim nga ky vend.

Jo vetëm këta, por edhe Erdogani shqiptar-Edi Rama, i cili po kontrollon drejtësinë, mediat, po flas në koncept, mos të jenë ndërkombëtarët më i vu në kontroll edhe policia edhe gjyqësori, këtu bëhet hataja.

Prandaj po them, se a është mirë, a nuk është mirë, por janë të detyruar ndërkombëtaret që të ndërhyjnë në gjërat tona, sepse kurrë drejtësi në vend s’do të kishte, po të mos ishin ata.”, tha Zeka.