BREAKING NEWS

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i viktimave, mbi 400 raste të reja

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit në Tiranë. Emri

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI
x
BREAKING NEWS

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4
x
BREAKING NEWS

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat që implikojnë politikanët e njohur dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja si po i detyron Berisha që t’i rrinë rrotull!

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron pasurinë marramendëse të dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë. Zbardhen akuzat e rënda

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron
x
BREAKING NEWS

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/ Çfarë ka ndodhur në dhomën e saunës ku po qëndronin 4 turistët që u gjetën të vdekur në Qerret, shoqërohen në polici e gjithë stafi

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/
x
BREAKING NEWS

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe paralajmëron sekuestrim të pasurive sipas vendimit të Biden

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir, nënë e bir hidhen nga kati i tretë për t’u shpëtuar flakëve! Vdes e ëma. Zbardhen dyshimet e rënda

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir,
x

Politike

“Politiqenë që nuk i hetoi kush një herë të vetme”, Erion Braçe flet hapur dhe ngre shqetësimin e madh: Kjo është çështje e Partisë Socialiste!

“Politiqenë që nuk i hetoi kush një herë të

Ish-zv.kryeministri Erion Braçe ka ngritur shqetësimin e mungesës së punëtorëve në bujqësi.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Braçe shkruan se po humb vazhdimisht punëtorë në sektorin e bujqësisë.

Sipas Braçes, skemat aktuale të bujqësisë, nuk favorizojnë prodhimin vendas dhe për pasojë produktet i blejmë nga jashtë vendit. Më tej, ish-zv.kryeministri thotë se kjo është një çështje që duhet ta zgjidhë Partia Socialiste.

Postimi i plotë nga Erion Braçe:

S’KEMI PUNETORE!

S’KEMI PUNETORE!

PO HUMBIM PUNETORE NE FAKT!

A E MBANI MEND 2018-TEN?

KOHA KUR NJE POLITIKE FISKALE VRAU PUNEN E QINDRA MIJE BUJQEVE!

DUHET NDRYSHIM TANI QE TE MOS HUMBIM PUNETORET E RINJ TE BUJQESISE E BLEGTORISE!

Në bujqësi në gjashtë muajt e fundit kemi humbur 29.000 punëtorë.

Rroga e referuar nga INSTAT aty është vetëm 35. 580 lekë.

Dhe ka arsye:

Shikoni, ne fshatin sot e kemi me TATIM ZERO; NAFTA FALAS, Tvsh Zero per imputet bujqesore-plehra e pesticide, farera e fidane, makineri e paisje bujqesore-te gjitha, Tatim mbi te ardhurat zero per te ardhura te bujkut deri ne 140 milion leke.

Por puna e rëndë dhe në natyrë, dimër dhe verë, eshte nje arsye.

Shihni foton e trete; reflekton prodhimin bujqësor, punën në fushë të hapur dhe në serë, në qarqe. Dominon prodhimi në fushë me 1-1.5 cikle prodhimi, duke humbur sasine por edhe kontrollin mbi hershmërinë dhe çmimet e mira, të ardhurat;

Të kufizuar dhe kushtëzuar nga vështirësitë e dy viteve të fundit por edhe nga abuzimi i tregtarëve-karteli i imputeve dhe grumbulluesit arrogante, të pafavorizuar në përpunim nga një skemë fiskale që njëri në atë sallë e bëri me kokëfortësi në 2018-ten e që i dha efektet plotësisht këto dy vite;

Urdheroni:

Kemi humbur 100. 000 krerë nga 2018,

54. 000 vetëm lopë sepse skema nuk favorizon përpunimin e prodhimit vendas të prodhuesve të qumështit;

Kemi humbur 300. 000 krerë të leshta,

143. 000 krerë të dhirta, sepse skema nuk favorizon përpunimin e prodhimit vendas të prodhuesve të qumështit e të mishit prej tyre;

kemi humbur 23.000 tonë qumësht, 7. 000 tonë grurë për të njëjtën arsye:

PËRPUNUESIT HUMBIN PARA NËSE PËRPUNOJNË PRODHIMIN VENDAS.

Nuk humbin para te sjellin qumeshtin nga Maqedonia, Kosova, Bosnja, Serbia, nuk humbin para te sjellin mishin nga Argjentina, Brazili, nuk humbin para te sjellin ullirin nga Greqia, te sjellin perime per konservim nga cilido vend i botes;

TVSH KA RREGJIMIN 20 ME 20% NE RASTET E IMPORTIT TE LENDES SE PARE PER PERPUNIM!

Ky eshte problemi!

Ky problem po plak krahun e punes ne bujqesi, te rinjte duan te ardhura te permuajshme dhe ato po bien.

Kjo nuk eshte ceshtje sindikatash qe paguajne nje grusht jo bujqish te derdhin ushqim ne rruge!

Sindikata banale kerkon rikthimin e skemes qe te rinise biznesin e faturave fallco, grabitjes se shtetit e bujkut, grabitje qe i ka bere te pasur dhe politikane, politiqene ne fakt edhe per nje arsye-NUK I/E HETOI KUSH NJE HERE TE VETME!

KJO ESHTE CESHTJE E PARTISE SOCIALISTE!

Rregjimi i TVSH ne fshat, prodhim, grumbullim, perpunim, eksport duhet TE NDRYSHOJE TANI dhe duhet ta NDRYSHOJE PSSH!

Rregjimi aktual i transmetoi te plota efektet per te cilat une fola ne nentor 2018-te; DEMIN E SHIHNI ME LART!

Nderkohe,

DUHET TI VEME CATI BUJQESISE!

Bujqit po e bejne vete!

NE PO I NDIHMOJME SA MUNDEMI DHE NUK ESHTE PAK!

Pooor,

NA DUHET TE NDRYSHOJME:

TE PAGUAJME CILINDO QE BEN NJE SERE; TE NDERTOJME VETE SERA DHE TI TRANSFEROJME TEK BUJQIT!

Më të lexuarat