BREAKING NEWS

Çaj kamomili dhe livandë, kura e gjumit të patrazuar

Çaj kamomili dhe livandë, kura e gjumit të patrazuar
x
BREAKING NEWS

Fondet nga Rusia/ Mbyllet mbledhja e kryesisë së PD, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Fondet nga Rusia/ Mbyllet mbledhja e kryesisë së PD, ja
x
BREAKING NEWS

“Nëse nuk merren masa, të presim vetëm viktima”, Artan Hoxha ngre shqetësimin e madh për Shkodrën: Nuk është vetëm krimi!

“Nëse nuk merren masa, të presim vetëm viktima”,
x
BREAKING NEWS

Hetimet për kompleksin “Partizani”, ish-drejtuesi i Komandos FA përfundon në SPAK

Hetimet për kompleksin “Partizani”, ish-drejtuesi i Komandos FA
x
BREAKING NEWS

Skema e njëjtë e Ilir Metajt, si po kërkon të shpëtojë nga dosja e spiunit, njësoj siç ia hodhi paq me videon me zë dhe figurë të Dritan Priftit, ja prapaskenat

Skema e njëjtë e Ilir Metajt, si po kërkon të
x
BREAKING NEWS

"Suita, kushton 2700 dollarë në natë pa përfshirë..."/ Gazetari i njohur zbardh skandalin e fundit, zbulon sa kushtoi dhoma e Ramës në hotelin luksoz në Manhatan: Ishin vetëm ky dhe kryeministri i Marokut!

"Suita, kushton 2700 dollarë në natë pa
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Banda e Ilir Metës më ka kërcënuar me vrasje, ja dosja tjetër “përvëluese” për ish-presidentin që do të çoj në SPAK, shumë shpejt do të arrestohen dy kokat më të mëdha të politikës

Idajet Beqiri: Banda e Ilir Metës më ka kërcënuar me vrasje,
x
BREAKING NEWS

Kaos në Rusi, fillojnë komplotet për të rrëzuar nga pushteti Vladimir Putinin, dalin për herë të parë 8 emrat surprizë që mund të zëvendësojnë “Carin”

Kaos në Rusi, fillojnë komplotet për të rrëzuar nga
x

Politike

“Porti i Durrësit, aferë”, reagon ashpër Petrit Vasili dhe i dërgon letër zyrtare qeverisë: Po rrëmben një aset strategjik të një rëndësie të jashtëzakonshme kombëtare, ja dokumenti

“Porti i Durrësit, aferë”, reagon ashpër Petrit

Deputeti i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili, me anë të një postimi në rrjetin e tij social ‘Facebook’, ka njoftuar se i është drejtuar me një letër qeverisë, për Portin e Durrësit, projektin e të cilit kjo forcë politike e quan aferë.

Vasili ka publikuar dokumentin, ndërsa thekson se qeveria po përpiqet që të rrëmbejë një nga asetet strategjike.

Vasili kërkon informacion nga qeveria, ndërsa thekson i vendosur se asnjë centimetër i Portit nuk do të lejohet të grabitet nga mafia qeveritare.

Në letër, Vasili shtron disa pyetje për qeverinë, ku ndër të tjera kërkon informacion nëse është  dhënë statusi i investitorit strategjik dhe nëse po, kujt kompanie i është dhenë.

Po ashtu, Vasili kërkon nga qeveria që t’i vërë në dispozicion komunikimin zyrtare me Bashkimin Europian për këtë projekt.

POSTIMI I PETRIT VASILIT

Leter zyrtare Qeverise per aferen e Portit te Durresit!

Qeveria ne menyre te fshehte dhe pa asnje trasparence po perpiqet te rrembeje, nje aset strategjik te nje rendesie te jashtezakonshme kombetare si Porti i Durresit.

Si Deputet i Kuvendit te Shqiperise i jam drejtuar Qeverise me kerkese zyrtare per informacion.

Asnje cm i Portit nuk do te lejohet kurre te grabitet nga mafia qeveritare.

Ja pyetjet drejtuar Qeverise ne kerkesen time zyrtare:

-A është dhënë statusi i investitorit strategjik?

-Nëse po, cilës kompanie i është dhënë ky status?

-Jeni shprehur publikisht se investitori do të jetë “Emaar Group” ndërkohë në memorandumin e firmosur nuk përmendet gjëkundi “Emaar Group” ?

-Analiza financiare si detyrim ligjor për marrjen e statusit të investitorit strategjik nga cila kompani është paraqitur?

-A parashikohet, që ashtu sikurse në rastin e inceneratorëve prona publike të mund të lihet kolateral në Bankat Shqiptare apo të huaja në funksion të marrjes së kredive nga kompanitë e përfshira në memorandum?

-Cilat janë masat garantuese që Porti i Durrësit të mos sekuestrohet nga Bankat vendase apo të huaja për shkak të problemeve eventuale të kompanive huamarrëse?

-Investimi detyron spostimin e Portit Tregtar aktual, cilat janë masat e marra që Dogana të funksionojë normalisht dhe kjo të mos ndikojë negativisht në realizimin e të ardhurave që lidhen me biznesin ashtu dhe për Buxhetin e Shtetit?

-Cila është kosto e Portit të ri tregtar dhe sa është kohëzgjatja e realizimit të ndërtimit të këtij porti?

-Në këtë periudhë të ndërmjetme pra të fillimit të ndërtimit të portit turistik nga njëra anë dhe Portit tregtare nga ana tjetër, ku do jetë vendodhja e funksionimit të Doganës portuale Durrës?

-Ndërtimi i Portit të ri tregtar do të realizohet me fonde të  buxhetit apo do kërkohet një tjetër borxh?

-Cili është qëndrimi zyrtar i institucioneve të Bashkimit  Evropian për këtë projekt?

-Kërkojmë nga ju të na vihet në dispozicion i gjithë  komunikimi zyrtare me Bashkimin Europian për këtë  projekt.

 

Më të lexuarat