Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pranimet në universitete, Mehmetaj: Zgjidhja e situatës, me maturi dhe përgjegjësi

Pranimet në universitete, Mehmetaj:   Zgjidhja e situatës, me maturi dhe përgjegjësi

Postuar: 09/09/2016 - 20:46

Kejdi Mehmetaj ka folur për mediat për situatën e nxehtë të krijuar së fundmi në vendin tonë, ajo e maturantëve.

Mehmetaj tha se kjo situatë duhet të zgjidhet me maturi dhe përgjegjësi. 

Sipas saj, maturantët nuk kanë pasur informacionin e duhur për plotësimin e formularëve.

“Maturantët nuk kanë  pasur informacionin e  duhur për plotësimin e formularëve. Mesatarja e ulët ka ndikuar tek maturantët. Ndërkohë kanë ndikuar edhe kriteret që kanë vendosur vetë universitete, pasi ia lejon ligji i ri.  Universitete propozojnë kriteret.  Ka ndodhur që disa universitete,  ndoshta për shkak të mos një koordinimi me ministrinë e Arsimit, kanë vendosur në kriteret e tyre disa lëndë për t’u pranuar në to. Ndërkohë ajo lëndë mund të jetë penalizim për shumë maturantë, pasi shumë gjimnaze mund të mos e kenë, e kjo ndikon në llogaritjen e totalit të pikëve”, tha Mehmetaj.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2019 - 23:07

 Prej 7 ditësh Agim Kajmaku, ish-kryetar i bashkisë së Vorës është në kërkim nga policia, ndërsa avokati i tij, Isuf Shehu deklaroi në emisionin 'Pa Protokoll' se klienti i tij nuk ka ndërmend që të dorëz

Postuar: 15/11/2019 - 22:22

Ish ministri Ditmir Bushati është duke kryesuar misionin vëshgues të OSBE në zgjedhjet parlamenta

Postuar: 15/11/2019 - 22:01

Kryetarja e Bashkisë Shkodër në detyrë,  Voltana Ademi e ftuar në emisionin “Pa protok

Postuar: 15/11/2019 - 21:59

Arta Vorpsi, kandidatja e cila ishte e para në listën për vakancën e shpallur nga Kreu i Shtetit,

Postuar: 15/11/2019 - 21:48

Kryetarja e Bashkisë së Shkodërës në detyrë Voltana Ademi e ftuar në emisionin 'Pa Protokoll&

Postuar: 15/11/2019 - 21:14

Partia Demokratike ka marrë në mbrojtje Ilir Metën, në debatin që po zhvillohet për emërimet në G

Postuar: 15/11/2019 - 21:02

Presidenti Ilir Meta ka bërë një deklaratë shumë të fortë teksa po fliste të premtën para gazetar