BREAKING NEWS

“Do të ndodhet para një rreziku më të madh”/ Frrok Çupi parashikon zhvillime të bujshme, lëshon paralajmërimin 'bombë' për këtë politikan të njohur: Është në prag të burgut

“Do të ndodhet para një rreziku më të madh”/
x
BREAKING NEWS

Paralajmëroi lëvizjen e kryeministrit Rama, Artan Hoxha lëshon ‘thumbin’ e fortë për përplasjen Duka-Veliaj dhe ngre dyshimet: Mund ta ketë bërë...

Paralajmëroi lëvizjen e kryeministrit Rama, Artan Hoxha lëshon
x
BREAKING NEWS

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja kontrollon makinat luksoze dhe ato me targa të huaja/ Çfarë ka ndodhur?

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja
x
BREAKING NEWS

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen dëshmia tronditëse nga SHBA, biznesmeni i njohur shqiptar rrëfen si e shpëtoi Arben Kraja

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e njerëzish ku dëmtohen interesat e SHBA, ai dhe Berisha i kanë sytë nga Ukraina, synojnë azil në Rusi

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e
x
BREAKING NEWS

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike, FBI-CIA-DASH bashkëpunim me Thesarin për aferat e emrave në listën e zezë, ja raporti

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike,
x
BREAKING NEWS

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet vendore, nuk ankimoi në Gjykatën Kushtetuese paligjshmërinë e 30 qershorit

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet
x
BREAKING NEWS

Zbardhet lista, ja familjet e kualifikuara për të përfituar kredi të butë në Tiranë, procedurat si veprohet

Zbardhet lista, ja familjet e kualifikuara për të përfituar kredi
x

Politike

Preç Zogaj tregon mënyrën e vetme si mund të rrëzohet kulti i liderit në Shqipëri: Ne jemi mësuar që ai që drejton është i pagabueshëm

Preç Zogaj tregon mënyrën e vetme si mund të rrëzohet

Rrëzimi i kultit të liderit në Shqipëri është shumë i vështirë dhe ky fenomen nuk do të largohet as pas shumë vitesh. Kështu u shpreh në emisionin “Noë”, publicisti Preç Zogaj.

Zogaj tha se nevojitet një revolucion politik dhe kulturor, në mënyrë që të ndryshojnë raportet e shoqërisë me udhëheqësit.

“Ne jemi mësuar që ai që drejton është i pagabueshëm, është vetë perëndia, qëndrimet tona i vendosen humorit të tij”, u shpreh Zogaj.

Ai tha se edhe përpara periudhës së komunizmit, që shënon kulmin e kultit të liderit sipas studiuesit, në vend ka pasur shenja të këtij fenomeni me të gjithë ata që ishin prijës të një komuniteti të caktuar.

“Unë nuk jam kundër hierarkive, nuk jam për anarkinë. Unë jam për hierarkinë, por nga ana tjetër jam kundër asaj që ai cilësohet si perëndia”, tha Preç Zogaj.

Preç Zogaj theksoi se trajtimi i liderëve si të pagabueshëm, e prish marrëdhënien mes tyre dhe shoqërisë.

Më të lexuarat