BREAKING NEWS

Zbardhen 36 provat e PS kundër Ilir Metës, më 20 korrik raporti për shkarkimin e presidentit shkon për votim në seancë plenare, ja detajet

Zbardhen 36 provat e PS kundër Ilir Metës, më 20 korrik raporti
x

Politike

Presidenca i përgjigjet menjëherë Komisionit Evropian për ngërçin në Kushtetuese, Blushi nuk i kursehet në akuza (Reagimi i plotë)

Presidenca i përgjigjet menjëherë Komisionit Evropian për

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi i është përgjigjur menjëherë reagimit të zëdhënëses së Komisionit Evropian, Maja Koçijançic që tha se në rast se presidentit i kalon afati për emërimin e anëtarëve të gjykatës Kushtetuese, atëherë përzgjedhja bëhet automatikisht.

Blushi shkruan që Koçijançic të lexojë Kushtetutën dhe të mos përdoret nga qeveria.

“Maja të lexojë Kushtetutën në shqip dhe të mos keqpërdoret nga Rilindja për lajme dite!”-thotë Blushi.

Ngërçi mes Metës dhe Kuvendit ka shkaktuar një amulli me Gjykatën Kushtetuese, pasi Meta nuk e njeh Arta Vorpsin si anëtare të saj dhe ka dekretuar Marsida Xhaferllarin, e cila bashkë me Vorpsin janë pretendente për të njëjtin vend brenda Gjykatës Kushtetuese.

Më të lexuarat