Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Presidenca i përgjigjet menjëherë Komisionit Evropian për ngërçin në Kushtetuese, Blushi nuk i kursehet në akuza (Reagimi i plotë)

Postuar: 18/11/2019 - 17:03

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi i është përgjigjur menjëherë reagimit të zëdhënëses së Komisionit Evropian, Maja Koçijançic që tha se në rast se presidentit i kalon afati për emërimin e anëtarëve të gjykatës Kushtetuese, atëherë përzgjedhja bëhet automatikisht.

Blushi shkruan që Koçijançic të lexojë Kushtetutën dhe të mos përdoret nga qeveria.

“Maja të lexojë Kushtetutën në shqip dhe të mos keqpërdoret nga Rilindja për lajme dite!”-thotë Blushi.

Ngërçi mes Metës dhe Kuvendit ka shkaktuar një amulli me Gjykatën Kushtetuese, pasi Meta nuk e njeh Arta Vorpsin si anëtare të saj dhe ka dekretuar Marsida Xhaferllarin, e cila bashkë me Vorpsin janë pretendente për të njëjtin vend brenda Gjykatës Kushtetuese.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/12/2019 - 23:23

Aleati i Bashës, Dashamir Shehi shprehet Rama po përpiqet ta shfrytëzojë këtë situatë politikisht, por kjo nuk i jep pikë atij.

Postuar: 13/12/2019 - 22:29

Opozita duket se i ka dhënë fund “armëpushimit” me qeverinë në respekt të kodit të zi

Postuar: 13/12/2019 - 22:14

Avokatja e Popullit, Erinda Ballanca shprehet se rezultatet e para të Reformës në Drejtësi do të

Postuar: 13/12/2019 - 22:02

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi ka deklaruar se nuk e sheh aspak premtuese krijimin e Ministrisë s

Postuar: 13/12/2019 - 22:00

Ish-këshilltarja e Sali Berishës në kohën kur ishte kryeministër, Zana Guxholli, është shprehur s

Postuar: 13/12/2019 - 21:50

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi është dakort me qëndrimin e kreut të opozitës Lulzim Basha për të

Postuar: 13/12/2019 - 21:15

24 orë pas regjistrimit të dosjes së kreut të PD-së, Lulzim Basha,  në gjykatë është hedhur