BREAKING NEWS

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të ‘Shëndetësisë’

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të
x
BREAKING NEWS

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e rëndësishëm Roland Bejkos

‘Tërmet’ në PD, Lulzim Basha i jep postin e
x
BREAKING NEWS

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e Shërbimit të Provës dhe i jep urdhrat e prerë: Nuk jeni të paprekshëm, porosia ime një dhe e vetme!

“Nuk jeni ishull i pavarur”, Manja prezanton drejtorin e
x
BREAKING NEWS

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen urgjente, ia beson Shkodrën krahut të tij të djathtë (EMRI)

Helidon Bushati dha dorëheqjen, Lulzim Basha bën lëvizjen
x
BREAKING NEWS

“Ky është skandal e shkuar skandalit”, Klodiana Lala plas ‘bombën’: Gjella e prishur që po gatuhet nga...

“Ky është skandal e shkuar skandalit”, Klodiana Lala plas
x
BREAKING NEWS

Ç’do të bëjë Berisha tani që gjykata njohu Bashën kryetar të PD-së? Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat dhe bën paralajmërimin e fortë: Saliu do...

Ç’do të bëjë Berisha tani që gjykata njohu
x
BREAKING NEWS

Lufta në PD/ Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm, tregon çfarë do ndodhë me Lulzim Bashën

Lufta në PD/ Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm, tregon
x
BREAKING NEWS

E papritur/Tjetër krisje brenda PD-së, Helidon Bushati dorëhiqet nga roli i Drejtuesit Politik për Qarkun e Shkodrës: Pas një reflektimi të thellë... (DEKLARATA)

E papritur/Tjetër krisje brenda PD-së, Helidon Bushati dorëhiqet
x

Politike

Presidenca në alarm për seancën e shkarkimit, Ilir Meta sulmon Gjykatën Kushtetuese dhe bllokon zgjedhjet vendore

Presidenca në alarm për seancën e shkarkimit, Ilir Meta sulmon

Presidenti Ilir Meta duket se është në alarm nga shkarkimi nga posti i kreut të shtetit. Më 18 janar të vitit 2022, Gjykata Kushtuese do të mblidhet për të shqyrtuar vendimin e Kuvendit të Shqipërisë, i cili e ka shkarkuar atë në 9 qershor të këtij viti. Por afrimi i datës së seancës gjyqësore kundër tij, ka tërbuar presidentin Meta. Ky i fundit ka komentuar dje vendimin e Kushtetuese për zgjedhjet vendore të 30 qershorit, ndërsa ka shpërthyer në sulme dhe akuza të forta në adresë të kësaj gjykata. Më konkretisht Meta ka nxjerrë këshilltarin e tij për Çështjet Ligjore, Bledar Dervishaj, i cili ka sulmuar hapur Gjykatën Kushtetuese. Sipas zotit Dervishaj, vendimi i Kushtetueses për zgjedhjet e 30 qershorit, ishte zhgënjyes dhe kundër interesave të popullit shqiptar. “Gjykata Kushtetuese i zhgënjeu të gjithë me vendimin për 30 Qershorin për interesa kundër popullit shqiptar. Gjykata Kushtetuese hoqi dorë nga funksioni i saj sublim dhe e shpalli veten jo kompetente. Për fat të keq GJK me vendimmarrjen e saj faktikisht e la çështjen pa zgjidhje përfundimtare. Ajo nuk dha shpjegim përse ndërmori këtë veprim. Është e qartë që, me vendimmarrjen e saj, Gjykata Kushtetuese, nuk pati vullnet ta zgjidhte këtë çështje përmes juridiksionit gjyqësor kushtetues, por ia la sërish çështjen, juridiksionit “politik”. Për t’iu shmangur themelit të çështjes dhe për ta bërë veten jo-kompetente, Gjykata Kushtetuese, gjatë veprimtarisë së saj, ka cenuar rëndë parimet e transparencës dhe të procesit të rregullt ligjor”, deklaroi ai. Me këtë deklaratë duket se Meta nuk do të dekretojë zgjedhje të pjesshme vendore në 6 bashkitë pa kryetarë.

Meta në alarm nga shkarkimi

Por shfrytëzimi i vendimit të Gjykatës Kushtetuese për zgjedhjet lokale të 30 qershorit për kredo politike dhe vënë në pikëpyetje legjitimitetin e këtij institucioni, tregon se presidenti Ilir Meta është vënë në alarm nga shkarkimi. Pra, duke qenë se na ndajnë edhe rreth 40 ditë nga seanca gjyqësore për shkarkimin si kreu i shtetit, ky i fundit ka nisur shantazhet ndaj Kushtetuese, me qëllim që ta kthejë çështjen në favor të tij. Kjo do të thotë se Meta ka nisur sulmet, pasi si duket e ka humbur ndikimin mbi anëtarët e Gjykatës Kushtetuese. Më tej gjatë fjalës së tij këshilltari Dervishaj theksoi se Gjykata Kushtetuese e kishte paraprogramuar dhe e kishte marrë vendimin për ta shpallur veten jo kompetente, dhe ta dërgonte çështjen në Komisionin e Venecias. Kjo sipas Dervishajt, u bë pasi Gjykata Kushtetuese, t’i krijonte vetes një justifikim përballë publikut, për mos përmbushjen e detyrës dhe funksionit themelor të saj. “Kjo mënyrë operimi e Gjykatës Kushtetuese, na krijon bindjen e palëkundur se, Gjykata Kushtetuese, e kishte marrë vendimin e saj për ta shpallur veten jo kompetente për zgjidhjen e çështjes, që prej datës 23 qershor 2021, dhe dërgimi i çështjes në mënyrë të papritur në Komisionin e Venecias, për të marrë një opinion këshillimor, ishte një taktikë e gjykatës, që përmes procedurave, të shtynte në kohë vendimmarrjen e saj, me qëllim që t`i krijonte vetes një justifikim përballë publikut, për mos përmbushjen e detyrës dhe funksionit themelor të saj, duke u vetëshpallur jo kompetente për shqyrtimin e themelit të çështjes. Se sa kjo mënyrë veprimi e Gjykatës Kushtetuese iu përshtat kërkesave të Qeverisë, kjo nuk ka nevojë për komente”, nënvizoi Dervishaj.

Më të lexuarat