BREAKING NEWS

Dërgimi i emrave të komisionerëve në KQZ, Nazarko "zbërthen" lëvizjen e Berishës: Provokim, ja mesazhi "i fshehtë"

Dërgimi i emrave të komisionerëve në KQZ, Nazarko
x
BREAKING NEWS

"Kemi dëgjuar që ka pasur..."/ Tragjedia në Gramsh, flasin fqinjët: Ishte tip i qetë, ja ku ka punuar

"Kemi dëgjuar që ka pasur..."/ Tragjedia në Gramsh,
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Ministria bën njoftimin e rëndësishëm për qytetarët, zbardhen detajet e fundit

Çfarë ndodhi? Ministria bën njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju, qeshni!

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju,
x
BREAKING NEWS

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që 'Rithemelimi' dërgoi në KQZ (FOTO)

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që
x
BREAKING NEWS

"Bëri spastrimin etnik më të madh të të gjitha kohërave", Berisha ka 'dy fjalë' për Ramën: Nuk guxon të bëjë regjistrimin e popullsisë

"Bëri spastrimin etnik më të madh të të gjitha
x
BREAKING NEWS

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”, zbulohet komunikimi pak minuta para vrasjeve (Video)

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”,
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja cila ishte lidhja e ish agjentit të FBI-së me Agron Nezën

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja
x

Politike

Presidenti gjerman në Tiranë, analisti Ben Andoni zbardh prapaskenat e vizitës: Shpresoj se disa mesazhe të kenë të paktën një impakt tek ne

Presidenti gjerman në Tiranë, analisti Ben Andoni zbardh prapaskenat e

Presidenti gjerman ka mbërritur sot në vendin tonë për një vizitë dy ditore. Lidhur me këtë analisti Ben Andoni në studion e lajmeve në MCN Live e ka cilësuar si një vizitë me një peshë të madhe duke pasur parasysh edhe faktin se Gjermania ka fuqi politike mbi funksionimin e Bashkimit Europian.

Ai tha se procesi i Berlinit ka iniciuar një rrugë reale dialogu dhe se duke ju referuar integrimit për të cilin vendi ynë është mjaft i interesuar, Gjermania ka treguar një mbështetje të madhe.

"Absolutisht është e një peshe shumë të madhe sepse duhet të jemi të ndershëm se Gjermania dhe Franca janë dy shtete lokomotive të Bashkimit Europian. Kjo dhe për faktin se qytetarët gjermanë mbajnë një peshë të madhe të taksave, po ashtu dhe qytetarët francezë por është dhe një partner që flet me gjuhën dhe peshën politike mbi funksionimin e BE. Gjermania ka lëvruar deri në 1mld euro ndihmë për vendin tonë në fusha të ndryshme dhe duam apo nuk duam ne procesi i Berlinit ka iniciuar një rrugë reale dialogu, ka qenë jashtëzakonisht i fuqishëm procesi edhe kur vendet e tjera si Franca dikur dhe Britania e Madhe që e mbështesnin këtë. Presidenti gjerman e shprehu dhe gjatë vizitës së tij në Maqedoninë e Veriut se Gjermania do rrijë pranë dhe do që ta ketë Ballkanin një oborr të sajin. Pastaj ne nuk duhet të harrojmë se vendit tonë i intereson integrimi dhe Gjermania po tregon një mbështetje të madhe për këtë", u shpreh Andoni.

Më tej Andoni theksoi se sa i përket pjesës së drejtësisë Gjermania e ka treguar hapur jo përballjen që kanë bizneset e pakta gjermane me shtetin shqiptar, por kanë adresuar taktika që duhet të ishin konsultive për ne, por që kanë rënë në vesh të shurdhër.

"Drejtësia është ajo që mund ta lirojë Shqipërinë sepse drejtësia tek ne po tregon se ka dështuar. Integrimi, duket që gjermania ka një rol kryesor dhe atëherë e kupton se Gjermania është investuar në mënyrë konstruktive që vendi ynë të kishte një hapje. Dy vendet tona Maqedonia dhe Shqipëria ndikojnë sa i përket dialogut dhe mesazhet janë shumë të qarta. Në përshtypjen time besoj se pak neve kemi përfituar nga logjika e Gjermanisë. Vizita e një presidenti gjerman paraqet disa gurë dhe për ne është vizitë e madhe dhe shpresoj se disa mesazhe të kenë të paktën një impakt tek ne", u shpreh Andoni.

Më të lexuarat