BREAKING NEWS

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron arrestime të politikanëve: Ja lista e ministrave që përfundojnë në burg

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje të reja: Ja ku qëndron problemi! Kikia: Totalisht e pafalshme për drejtësinë, skema më e madhe pas firmave piramidale

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe nxjerr aferën me firmën e Edi Ramës: Arben Ahmetaj...

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe
x
BREAKING NEWS

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”, Kryehetuesi i komunizmit zbulon pse kërkohej arrestimi i gjyshit të Edi Ramës

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”,
x
BREAKING NEWS

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe gjëra të tjera që nuk i kam publikuar ende, institucionet nuk më kthejnë përgjigje edhe pse...

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe
x
BREAKING NEWS

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i bën thirrje qeverisë: Kjo vjen si rrjedhojë e...

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja e Ilir Metës

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, ish-deputeti plas deklaratën e fortë: Ja cili është kryebashkiaku që nuk do rikandidojë dot në zgjedhjet e ardhshme pasi do të jetë nën hetim

Skandali me inceneratorët, ish-deputeti plas deklaratën e fortë:
x

Politike

Presidenti i KE Charles Michel: E mbështes ‘Ballkanin e Hapur’, të mblidhen të gjithë në një tryezë! Është hap integrimi

Presidenti i KE Charles Michel: E mbështes ‘Ballkanin e Hapur’,

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel është i parë zyrtar i lartë evropian që mbështet iniciativën e “Ballkanit të Hapur”. Gjatë takimit me kryeministrin Edi Rama, drejtuesi i KiE theksoi rëndësinë e kësaj iniciative për forcimin ekonomik dhe politik të vendeve anëtare. Sipas tij, kjo do ta favorizojë Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut që të integrohen më lehtë në BE. " "Unë jam mik i angazhuar për të zgjidhur vështirësitë për të cilat jemi konfrontuar. Pas disa javësh do kemi një mbledhje të fundit të presidencës franceze për të zgjidhur këtë situatë. Ne do bëjmë vlerësimin në qershor. Shpresoj që do jemi në gjendje të bëjmë këtë gjë. Natyrisht nëse nuk ndodh duhet ta rishohim situatën. Pozita e kryeministrit është e arsyeshme dhe e përligjur. Unë e mbështes Ballkanin e Hapur sepse më të mëdha do të jenë aftësitë për të forcuar strukturat ekonomike politike. Kjo do ta lehtësojë afrimin e BP me Europën. Është dhe çështja energjetike që është gjeopolitike për aftësitë blerëse. Kjo ka shumë kuptim. Duhet të krijohet kjo platformë politike. Duhet bërë ky hap integrimi duke u mbledhur të gjithë në një tryezë që të kemi inteligjencë kolektive të përbashkët", deklaroi Michel. Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama përgënjeshtroi lajmet se Gjermania, vendi kryesor i BE, është kundër “Ballkanit të Hapur”. Ai theksoi se raportime të tilla bëhen thjesht për konsum lokal në Shqipëri me qëllim politik. Rama përmendi veton bullgare që po bllokon hapjen e negociatave për anëtarësim për shtetin tonë duke e sugjeruar “Ballkanin e Hapur” si zgjidhje për shmangien e pengesave diplomatike. Kryeministri  ilustroi dhe rastin e bashkëpunimit Francë-Gjermani pas Luftës II Botërore. “Miti që Gjermania është kundër Ballkanit te Hapur është një ushqim për konsum lokal. Gjermania nuk është kundër, por kërkon që nisma të jetë gjithëpërfshirëse. Të gjithë janë të inkurajuar që të vijnë. Nuk mund të mbahen peng shtetet”, deklaroi Rama.

Më të lexuarat