Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Presidenti Meta jep sinjalin e parë për Sandër Lleshin

Postuar: 16/11/2018 - 12:35

Presidenti Ilir Meta dekreton nxjerrjen në lirim të oficerit me gradë madhore, Gjeneral Brigade Sandër Lleshaj.Lleshaj është propozuar nga kryeministri Edi Rama si ministër i Brendshëm, në vend të Fatmir Xhafajt. Statusi i ushtarakut aktiv të Lleshajt ishte edhe pengesa kushtetuese për mosdekretimin e emrit të tij si ministër.

Dokumenti:

DEKRET PËR NXJERRJEN NË LIRIM TË OFICERIT ME GRADË MADHORE

 
Në mbështetje të nenit 93, të Kushtetutës, të nenit 9, pika 3, shkronja “g”, të ligjit nr. 64/2014, “Për pushtetet dhe autoritetet e drejtimit e të komandimit të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë”, i ndryshuar, të nenit 26 pika 1, shkronja “ç”, të ligjit nr. 59/2014 “Për karrierën ushtarake në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë”, me propozim të Ministrit të Mbrojtjes nr. 8210/1 prot., datë 15.11.2018,

D e k r e t o j

Neni 1

Gjeneral Brigade Sandër Ndue Lleshaj, nxirret në lirim.

Neni 2

Ky dekret hyn në fuqi menjëherë.

Nr. i Dekretit 10955

Tiranë, më 16.11.2018

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/02/2019 - 18:54

Në kohën që Parlamenti ka mbetur pa opozitë, kryeministri Rama ka zgjedhur të komunikojë drejtpërdrejt me qytetarët përmes rrjeteve sociale, veprimin e opozitarëve për të djegur mandatet.

Postuar: 21/02/2019 - 18:44

Menjëherë pasi kryeministri Rama njoftoi në Twitter se sot do të dal në një komunikim të drejtpër

Postuar: 21/02/2019 - 18:41

Demokrati Ervin Salianji në një intervistë për Ora News nuk preferon të komentojë thirrjet nga SH

Postuar: 21/02/2019 - 18:33

Kryedemokrati Lulzim Basha, pas vendimit për djegien e mandateve nesër do të nisë një tur jashtë

Postuar: 21/02/2019 - 18:18

 Eurodeputeti Johannes Swoboda ka komentuar zhvillimet politike në Shqipëri, ku opozita ka z

Postuar: 21/02/2019 - 18:14

Ashtu sikurse kishte paralajmëruar, opozita zhvilloi sot protestën e radhës, në epiqendër të së c

Postuar: 21/02/2019 - 18:06

Kryetari i PDK-së, Nard Ndoka deri tani nuk e ka dorëzuar mandatin e deputetit si shumica e opozi