BREAKING NEWS

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha “shkarkon” Bardhin nga kreu i grupit dhe e cilëson thjeshtë deputet, ish-sekretari i Përgjithshëm i PD injoron Kuvendin e Rithemelimit

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali Berishën: Ja çfarë fshihet pas kaosit që shkaktoi ish-kryeministri në Kuvend

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë të gjitha vrasjet në Tropojë, si SPAK do e “varrosë” përfundimisht ish-kryeministrin me hetimet në dosjen e “Haklajve”, Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë
x
BREAKING NEWS

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në Shqipëri, kryeministrja italiane tallet me Edi Ramën dhe përkëdhel presidentin Vuçiç

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në
x
BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x

Politike

Presidenti për Zërin e Amerikës: S’më takon mua çështja “Beleri”, por drejtësisë

Presidenti për Zërin e Amerikës: S’më takon mua

Presidenti i Republikës Bajram Begaj ka deklaruar se çështja e Fredi Belerit, i cili ndodhet në burg për blerje votash i takon drejtësisë.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Kreu i Shtetit u shpreh se pasi të flasë drejtësia, mund të bëhen veprime të tjera.

Begaj: Marrëdhëniet e Shqipërisë me Greqinë janë marrëdhënie të partneritet strategjik dhe bazohen në vlerat më të mira. Unë kam pritur në zyrën time kryeministrin e Greqisë, kemi diskutuar për çështje të vjetra dhe të reja. Çështja në fjalë  nuk është në dorë të presidentit, por ka lidhje me drejtësinë dhe ta lëmë drejtësinë të bëjë punën e vet. Kur të flasë drejtësia më pas ne mund të veprojmë. Mendoj se drejtësia në Shqipëri pas reformës është në rrugën e duhur dhe është e pavarur.


Palët kanë rënë dakord për dërgimin e çështjes në Hagë, ministria e Jashtme ju ka kërkuar autorizimin për nisjen e negociatave, ju keni thënë se po e shqyrtoni kërkesën. A ka diçka që nuk shkon?

Begaj: Vlerësimi i kërkesës së bërë nga ministria e Jashtme nuk është çështje kohe, por duhet bazuar tek disa kërkesa ligjore dhe kushtetuese që duhet të mbajë kërkesa në fjale. Presidenti e ka detyrim kushtetues për cdo negociatë dhe marrëveshje ndërkombëtare. Kur unë të bëj vendimmarrjen e duhur do t’ju bëj me dije publikut dhe ju.

Keni pasur komunikim me ministrinë  Jashtme dhe jemi afër përgjigjes tuaj?

Begaj: Po ne kemi ngritur një grup ekspertësh që po shikojnë dhe ndëveprojnë për të arritur në një version të autorizimit në përputhje të plotë me vendimin e gjykatës kushtetuese.

 

Më të lexuarat