BREAKING NEWS

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”,
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u largua deri sa numëroi të gjithë votat”/ Ina Zhupa mes dhimbjes ndan lajmin e trishtë: Një nga djemtë më të mirë! Po na plas zemra

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u
x
BREAKING NEWS

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu nipi i deputetit të njohur të PD-së, rrëqeth me mesazhin politikani dhe jep lajmin tronditës: Më fal Armando…

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu
x
BREAKING NEWS

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është 22-vjeçari që vdiq mbrëmjen e sotme në Sarandë

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është
x
BREAKING NEWS

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë, ndërron jetë në spital 22-vjeçari

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë,
x
BREAKING NEWS

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në Sarandë shiu bën namin, ja mbathin pushuesit

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në
x
BREAKING NEWS

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i përkiste trupi i dekompozuar në Malin e Gramozit (Emri)

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i
x
BREAKING NEWS

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me Ramën në Sofje, Shqipëria ka probleme me...

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me
x

Politike

Presidenti/ Spartak Ngjela kundër listës së Alibeajt: Është gabim. Ndërhyn Klotilda Bushka: Ka disa hapa, duhej një standard tjetër

Presidenti/ Spartak Ngjela kundër listës së Alibeajt:

Avokati Spartak Ngjela tha mbrëmjen e sotme në “Top Story” se lista e nxjerrë ditën e sotme nga grupi i Enkelejd Alibeajt është gabim.

Ngjela tha se grupi i Alibeajt mund të propozojë vetëm një emër sipas kushtetutës. Nga ana tjetër, kryetarja e Komisionit të Ligjeve, Klotilda Bushka tha se do donte një standard të ri për zgjedhjen e presidentit, që opozita të përfshihej më shumë në proces.

Biseda në Studio:

Spartak Ngjela: Kjo është gabim si listë. Grupi i Alibeajt vetëm një mund të propozojë. Këta kanë metodë tjetër, nuk është se shkelin ndonjë ligj, por nuk më pëlqen si metodë.

Klotilda Bushka: Ka disa hapa. Vetëm një kandidatë mund të propozojë një deputet, pavarësisht kësaj, procesi i paraprin një procesi politik. Ne si shumicë, kërkuam një dialog gjithëpërfshirës, nisëm me PD por pa lënë mënjanë të tjerët. Opozita të ketë rolin e vet. Kur flas për këtë proces, flas për këtë që ofroi PS, do donim të kishim një standard të ri për Presidentin, që opozita të përfshihej në një proces. Tre raundet e para e kanë këtë mundësi. Një raund është djegur. Nëse opozita do merrte pjesë, ato 20 deputetë do kishin më shumë sesa një rast. Logjika është që në këtë proces politik,  më në fund, u arrit që të kishte, pas një raundi të djegur dhe jam e keqardhur për këtë.  Fakti që kanë dalë me një listë dhe është rënë dakord. Ka tre hapa te ky procesi, sillen emrat, diskutohet. Shumica ka deleguar një skuadër prej tre anëtarësh, të cilët do të bëjnë vlerësimin e emrave. Do të jetë grupi i PS që do dëgjohet.

Fatmir Mediu: Mund të ketë dhe 8 të tjerë nesër.