BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x

Politike

Pretenca për Mediun, Spartak Ngjela zbardh detajet: Ja pse gjykata shtyu vendimin për ish-ministrin

Pretenca për Mediun, Spartak Ngjela zbardh detajet: Ja pse gjykata shtyu

Avokati Spartak Ngjela nga “Tirana Live”, ka komentuar edhe shtyrjen e vendimeve për gjykimin e ish ministrit Fatmir Mediu, ku ka theksuar se janë gjëra normale në një proces gjyqësor.

Ndër të tjera Ngjela është shprehur se duket se avokatët deri më tani nuk kanë pasur prova të forta për mbrojtjen e të pandehurit ndaj dhe mund të kenë kërkuar heqjen dorë nga gjykimi i shkurtuar.

 “Çështja e Mediut është ngritur ka rënë ka pasur disa aspekte, por nuk ka rëndësi në je apo jo i arrestuar, por e rëndësishme nëse je apo jo i pandehur, pasi çështja vazhdon dhe dënimi jepet. Unë mora lajmin që avokatët e Mediut kanë hequr dorë nga gjykimi i shkurtuar, që do të thotë se do të kenë prova të reja dhe kjo do të thotë se nuk kanë qenë të fortë në provat e deri tanishme me provat që kanë paraqitur,  ndaj mund të kemi një shtyrje tjetër.

Nuk mund ta marrim shtyrjen si një pretekst për të shtyrë gjykimin, pasi ka raste gjatë këtij procesi avokatët dalin në rezultat se kanë prova të tjera, por nuk i lejon gjykimi i shkurtuar, ndaj bëjnë kërkesën për të hequr dorë nga gjykimi i shkurtuar, për të paraqitur prova të tjera më të forta në lidhje me këtë.  Por nëse avokatët konceptojnë se një provë është më e fortë për të ndihmuar të pandehurin,  është jashtë atëherë kërkojnë heqjen e masës së gjykimit të shkurtuar këto janë gjëra normale që ndodhin në mbrojtjen e një të pandehuri”, është shprehur ndër të tjera avokati.

Gjithashtu avokati ka theksuar se Mediu nuk mund të sjellë prova të reja për të akuzuar të tjerë por për të provuar lehtësimin ose pafajësinë e tij.