Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Prifti: Sistemi bankar në Shqipëri në ditët më të këqija, e pranueshme vendosja e një guvernatori të huaj

Prifti: Sistemi bankar në Shqipëri, në ditët më të këqija, e pranueshme vendosja e një guvernatori të huaj

Postuar: 10/09/2014 - 13:43

Ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti, duke folur në një intervistë për media deklaroi se një guvernator i huaj do të ishte shpëtim për sistemin bankar. Sipas tij, sistemi bankar sot është në ditët më të këqija, ndaj dhe duhet zgjedhur një guvernator profesionist dhe i pavarur.
 
“Më duket e pranueshme në kushtet e Shqipërisë vendosja e një guvernatori të huaj për Bankën e Shqipërisë. Në botë ka shumë shembuj që vende të ndryshme kanë marrë guvernator të huaj për Bankat e tyre Qendrore. Anglia ka sot një guvernator kanadez, të cilin e ka vendosur disa vite më parë. Nuk kishte asnjë debat politik në Angli për këtë. Sistemi bankar sot në Shqipëri është në ditët më të këqija.
 
Ekonomia vuan për shkak se sistemi bankar nuk krediton normalisht, por me interesa shumë të larta. Një guvernator i pavarur dhe i aftë do të ndihmonte që tregu bankar të kthehej në pozita ndihmuese për ekonominë shqiptare. Nëse marrim një guvernator të huaj, profesionist dhe të aftë, duhet të përgatitemi që rroga e tij të jetë një milion euro në vit. Profesionistët kanë çmim të lartë në tregun e sotëm”, shprehet Dritan Prifti.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 23:55

Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka bërë thirrje që, zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi të merret në mënyrë urgjente në Prokurori në lidhje me videon e paralajmëruar ku Presidenca ka një video ku një ambasador kry

Postuar: 18/11/2019 - 23:34

I ftuar në emisionin “Open”,presidenti Ilir Meta foli edhe për Opozitën, për të cilën

Postuar: 18/11/2019 - 23:28

Pasi presidenti Ilir Meta shpalli non-grata në ambientet e presidencës, ambasadorin e OSBE në Shq

Postuar: 18/11/2019 - 23:08

I pyetur se cila ishte arsyeja që ftoi në takim edhe fondacionin e shoqërisë së hapur SOROS, pres

Postuar: 18/11/2019 - 22:57

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim një delegacion të nivelit të lartë të Asamblesë Parla

Postuar: 18/11/2019 - 22:55

I ftuar në emisionin “Opinion”, deputeti socialist AlketHyseni u ankua që u la i fund

Postuar: 18/11/2019 - 22:54

Meta ka komentuar edhe një herë a do e shpërndajë presidenti apo jo.