BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Politike

Primaret/ Sejamini zbardh prapaskenat dhe zbulon cilat ishin problemet kryesore në zgjedhjet e PD-së

Primaret/ Sejamini zbardh prapaskenat dhe zbulon cilat ishin problemet kryesore

Analisti Neritan Sejamini tha në studion e emisionit “Të Paekspozuarit” se primaret e PD-së të zhvilluara të dielën kishin probleme për listat e votuesve, faktin që kandidatët sjellin votues për t’i rregjistruar dhe kohën e shkurtër të zhvillimit të fushatës për kandidatët.

“Unë kam qenë mbështetës i primareve, por ka një problem me listët e votuesve. PD, si në zgjedhjet e FRPD-së si në këto zgjedhje, kanë zhvilluar një garë elektorale ku listat e votuesve nuk kanë qenë të njohura që në fillim.

Kjo duhet të mbarojë, sepse problemi i listave të votuesve është thelbësor në çdo lloj gare. Nuk e di pse PD që në kohën e zotit Basha në vitin 2013 ka përqafuar një metodë që nuk është në asnjë vend të botës: kandidatët sjellin votues për t’i rregjistruar, ndërkohë që rregulli kudo në botë është që listat mbyllen dhe ti i heq të drejtën votuesit pas datës së përcaktuar. Kandidatët kanë luajtur me rregulla loje që për mua janë të gabuara. Tjetra është koha e primareve. Primaret e bëra në 3 javë apo një muaj e kanë vënë gjithë partinë në stres, nuk ka patur garë dhe debat, nuk janë njohur, sepse nuk bëhen në një kohë kaq të shkurtër që të jenë të suksesshme. Nuk mundet që t’i sjellësh votuesit një ditë përpara votimit. Tjetra, duhet tyë ketë disa rregulla të qarta, kush regjistrohet dhe kush jo. Primaret duhen dhe duhet të vazhdojnë”-tha Sejamini.

Më të lexuarat