BREAKING NEWS

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan historinë

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan
x
BREAKING NEWS

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non grata të George Soros

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet për marrëdhëniet me Kosovën: Kemi një divergjencë, por...

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet
x
BREAKING NEWS

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit epidemiologjike: Ja sa të infektuar janë regjistruar në vend, 26 pacientë në gjendje të rëndë

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar
x
BREAKING NEWS

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë Edi Rama dhe flet për mediat franceze nga Nju Jorku: Po bëjmë luftë të hapur kundër ...

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë
x
BREAKING NEWS

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien kambanat për Shkëlzen Berishën, Yuri Kim vjen me porosi të qarta nga Uashingtoni dhe vulos fundin tragjik të Sali Berishës

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Pas Llallës fshihen Meta dhe Berisha, dënimi i ish-kryeprokurorit kambanë alarmi edhe për ta, po shkohet tek të paprekshmit

Romeo Kara: Pas Llallës fshihen Meta dhe Berisha, dënimi i
x

Politike

Priten zhvillime! Deklaratat e forta të Yuri Kim, Spartak Ngjela tregon me çfarë do të përballet Sali Berisha: Vendimi është dhënë nga FBI dhe jo nga DASH

Priten zhvillime! Deklaratat e forta të Yuri Kim, Spartak Ngjela tregon me

Sa i përket shpalljes ‘non grata’ të Sali Berishës, Spartak Ngjela tha se vendimi është dhënë nga FBI dhe jo nga DASH. Sipas tij, nëse shkeljet e ish-kryeministrit shqiptar janë të rënda, nuk përjashtohet mundësia që ai të ekstradohet për në SHBA.

Një tjetër temë e nxehtë në fakt që dua të ndajmë së bashku lidhet me shpalljen non grata të zotit Berisha. Ju thoni që zoti Berisha ka cënuar sigurinë kombëtare të SHBA. Këta kërkojnë ekstradim të personit. Sa janë shanset që kjo të ndodhë?

Spartak Ngjela: Ata deklaruan, s’e e kam bërë unë. Atë e ka bërë FBI. Po pati filluar çështjen penale për cënim të Amerikës, do ta ekstradojnë me patjetër. Unë di si është ligji. Vendimi i departamentit të shtetit, ka thënë se ka cënuar sigurinë kombëtare të SHBA-ve. Ky është krim. Atë e ndjek FBI.

Berisha thotë që dokumentet janë basuar në OJF që janë kundër tij?

Spartak Ngjela: Krimet në Amerikë i ndjek FBI, jo shteti. Saliu sot është kontingjent i FBI, cënimi i sigurisë kombëtare amerikane është krim federal.

Sa reale janë gjasat për të pasur ekstradim?

Spartak Ngjela: Nuk e di. Hetimi është shkencë, tregon që ka nisur hetimi, çdo bëjë duhet për t’u parë. Unë di ç’është bërë. Ma ha mendja se njësoj si të gjithë të tjerët.

Marrëveshja e ekstradimit Shqipëri-SHBA ka ndikim në këtë rast?

Spartak Ngjela: Analiza ime është që ata kanë ngulmuar në këtë gjë, që traktati të miratohet në Parlament, do të thotë që ka gjëra të mëdha në Shqipëri. Ka njerëz të rëndësishëm të krimit këtu. Nuk di si janë ligjet. Kur cënohet Amerika në funksion të sigurinë kombëtare, është krim, e këtë e komandon FBI.

Kemi dhe tre personazhe të tjerë publik të shpallur ‘non grata’?

Spartak Ngjela: Kjo është cënim i sigurisë kombëtare të Amerikës, kjo është krim i rëndë në Amerikë. Por a do e hetojnë deri në fund, kjo duhet parë.

Nëse do të ketë hetim deri në fund, çfarë rrezikon zoti Berisha?

Spartak Ngjela: Këtë e dinë ata. Të shohim çfarë shkeljesh ka bërë ndaj Amerikës. Cënimi i sigurisë kombëtare është krim i rëndë që e ndjek FBI. Çdo ndodhë s’e di, presim dhe të shohim.

Deklarata e zonjës Kim, që PD të mos hajë bar, çfarë mesazhi është?

Spartak Ngjela: Ajo i tha që të mos hash bar dhe ti shkëputu nga Berisha. Ajo tha një thënie të Enver Hoxhës. Basha s’po flet, mbetet për t’u parë.

Pse s’po flet Basha?

Spartak Ngjela: S’e di, pyesni atë. Por në jurisprudencë heshtja është pohim. Unë them prisni dhe shikoni.

Zoti Berisha është këmbëngulës që do të jetë pjesë e parlamentit, a e vendos në pozitë të vështirë Basha?

Spartak Ngjela: Berisha thotë që me ligj s’ma heq mandatit. Por ligji i dekriminalizminin në nenin e dytë thotë që nuk hy dot në Parlament nëse është shpallur ‘non grata’ në SHBA. Berisha vetë ka hyrë, gabimet kanë kosto, duhet mbajtur.